Hlavní obsah

Výrazný sešup dolů. Německá vláda letos počítá s růstem ekonomiky jen o 0,3 procenta

2:46
2:46

Poslechněte si tento článek

Německou ekonomiku nečeká ani letos dobrý rok. Předpokládá to aspoň tamní vláda, která výrazně snížila svou prognózu hospodářského růstu země, a to na 0,3 procenta z původních 1,1 procenta. V pátek to uvedl deník Handelsblatt s odvoláním na vládní zdroje.

Článek

Německá ekonomika se poslední dva roky nachází v recesi. V roce 2023 klesla o 0,3 procenta, minulý rok o 0,2 procenta. Letos se očekává, že se největší evropská ekonomika konečně nadechne k růstu, ten ale nakonec může být jen velice mírný.

Německá vláda před třemi měsíci prognózovala růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,1 procenta, nyní ale tento odhad dramaticky revidovala na růst jen o 0,3 procenta, uvádí Handelsblatt, který se u toho odvolává na zdroje uvnitř vlády.

Ministr hospodářství Robert Habeck má oficiálně představit novou prognózu příští týden ve středu v rámci výroční ekonomické zprávy za loňský rok. Čísla se podle deníku ještě mohou mírně změnit, v tuto chvíli se to ale nepředpokládá.

Foto: Ross Anna, ČTK

Německý ministr hospodářství Robert Habeck

Pro rok 2026 počítá německá vláda se silnějším růstem těsně nad jedno procento HDP. Ještě loni na podzim ale byl odhad růstu až o 1,6 procenta.

Slabší růst HDP letos předpokládají také další německé instituce. Například centrální banka ho už v listopadu odhadla jen na 0,2 procenta. Hospodářský institut Ifo zase minulý týden uvedl, že počítá s růstem hospodářství o 0,4 procenta.

Ekonomika čelí několika problémům

Ke stavu německé ekonomiky se nedávno vyjádřil analytik ČSOB Dominik Rusinko, podle kterého je hospodářství našeho západního souseda v útlumu hned z několika důvodů. „Zaprvé jde o zabrzděnou spotřebitelskou poptávku, jež stále nedosáhla ani předpandemické úrovně. Druhým důvodem je nízká investiční aktivita, která jde ruku v ruce s vysoce podprůměrným využitím průmyslových kapacit,“ uvedl.

Třetím stěžejním faktorem je mizerný výkon německého průmyslu. „Ten postupně ztrácí konkurenceschopnost na zahraničních trzích, ať již z důvodu drahých energií, měnící se role Číny z hlavního odbytiště do pozice konkurenta, nebo zaostávání v technologicky náročných odvětvích,“ dodal.

V pasti nerůstu. Německá ekonomika opět klesla

Ekonomika

Výběr článků

Načítám