Článek
Německá vláda do akce povolala 250 vojáků, 60 z nich patřilo ke specialistům na chemické a biologické zamoření. Spolu s dalšími stovkami lidí z bezpečnostních složek pročesali ostrov. Posbírali přes 2200 mrtvých ptáků - nejméně u 114 z nich se následně prokázal smrtící virus H5N1.
Úřady neváhaly preventivně vybít téměř 2,5 tisíce kusů domácí drůbeže na tamních farmách. V posledních týdnech se na Rujaně nevyskytl žádný další případ ptačí chřipky.
Armáda v ČR dosud nedostala pokyn
Na jihu Čech se úřady spoléhají na myslivce a náhodné chodce. Armáda by přitom podle slov svého mluvčího Andreje Čírtka s nasazením lidí problémy neměla, nikdo se ale na ni dosud neobrátil.
"Jsme připraveni na vyžádání vyčlenit potřebné kapacity. Máme vycvičené vojáky, ochranné pomůcky," řekl Čírtek s tím, že do akce mohou ihned jít stovky lidí.
Podle ministra zemědělství Jana Mládka zůstávají v platnosti dosud přijatá opatření, považuje je za dostatečné. Podle míst nálezu se maximálně rozšíří ochranná pásma, konstatoval.
Zvětšuje se počet mrtvých labutí
Hasiči na jihu Čech ve čtvrtek vyjížděli k dalším třem uhynulým labutím. Jednu lidé nalezli na předměstí Českých Budějovic, druhou v řece v Týně nad Vltavou a třetí u Hrejkovic nedaleko Milevska. Dvě z nich mimo desetikilometrové ochranné pásmo. Hrejkovice jsou zhruba 45 kilometrů od Českých Budějovic, nejdále od ochranného pásma. Uhynulá labuť byla objevena v rybníce. Všechny tři labutě byly převezeny k vyšetření do laboratoře v Praze.
První mrtvá labuť nalezená minulý týden u Hluboké nad Vltavou zemřela kvůli vysoce nakažlivému viru ptačí chřipky H5N1, který je nebezpečný i člověku. [celá zpráva] Mimořádná opatření platí od úterý v pásmech od místa, kde byla nalezena první mrtvá labuť. [celá zpráva]
Ptačí chřipka
Ptačí chřipka může napadnout jak domácí ptactvo, např. kuřata, slepice, krůty, krocany, kachny, husy, ale i bažanty, perličky a vodní ptáky. Infikována mohou být i prasata a koně, těch se ale netýká vysoká patogenicita. Nositeli viru mohou být tažní ptáci, aniž by se u nich projevily nějaké příznaky. Je mnoho druhů ptačí chřipky. Rozlišujeme málo a vysoce patogenní kmeny. Virus H5 je vysoce patogenní subtyp, tedy velmi nebezpečný.
Testy ve čtvrtek potvrdily už druhý případ nákazy virem H5N1. Byl zjištěn u uhynulé labutě, která byla nalezena v sobotu v Českých Budějovicích na pravém břehu Vltavy asi čtyři kilometry od prvního nálezu. U třetí labutě, která byla objevena v pondělí u Hluboké nad Vltavou, 300 metrů od nálezu první mrtvé labutě, byla zjištěna infekce virem H5. [celá zpráva]