Článek
Bezmála čtvrtinový podíl pro Cosco je nakonec menší než původně diskutovaných 35 procent, o které čínská společnost usilovala. Tímto postupem by mělo Německo zamezit situaci, že čínská firma bude mít vliv na rozhodování provozovatele přístavu.
Nižší než čtvrtinový podíl rovněž zamezuje tomu, aby čínská firma v přístavu získala jakákoli výsadní práva. Společnost nebude moci použít právo veta při strategických obchodních nebo personálních rozhodnutích, podíl rovněž nebude možné v budoucnu zvýšit bez opětovného schválení německou vládou.
Kompromis ohledně nižšího podílu německá vláda vyjednala poté, co se proti uzavření dohody vytvořil velký politický tlak. Jedním z odpůrců dohody byl například ministr hospodářství Robert Habeck, podle kterého by se Německo mělo vyhnout čínským investicím do kritické infrastruktury.
Zastánci obchodu v čele se starostou Hamburku naopak tvrdí, že přístav díky dohodě udrží krok s konkurenčními přístavy, které rovněž usilují o obchod s Čínou. Cosco už navíc má podíl také v terminálech v přístavech v Rotterdamu či v Antverpách.
Vstup čínské firmy do hamburského přístavu není dobrý nápad, varoval Brusel německou vládu
Tento měsíc německá média napsala, že Evropská komise už na jaře německou spolkovou vládu před touto čínskou investicí varovala. Experti unijní exekutivy uvedli, že hamburský přístav má nejen civilní, ale i vojenský význam. Evropská unie klade po ruské invazi na Ukrajinu větší důraz na ochranu kritické infrastruktury.