Článek
Stavba nové továrny na baterie s celkovou kapacitou 34 gigawatthodin by měla začít za dva roky. Konsorcium 17 německých firem Terra E se nyní rozhoduje mezi pěti místy v Německu a v sousedních zemích, uvedl ředitel sdružení Holger Gritzka v rozhovoru pro Bloomberg. Má jít o investici za zhruba miliardu eur (26 miliard korun). Podle agentury se čtvrtá největší ekonomika světa připravuje na energetickou revoluci.
Světová výroba baterií se má do roku 2021 více než zdvojnásobit. V čele jsou zatím asijští výrobci LG a Samsung. Americká Tesla se stane světovou dvojkou, až dokončí v Nevadě továrnu o kapacitě 35 gigawatthodin za pět miliard dolarů.
Po Evropě pokukuje i Tesla
Gritzka řekl, že se továrna spíše než na baterie pro elektromobily chystá zaměřit na bateriové komplexy sloužící k uchování elektřiny z obnovitelných zdrojů, jako jsou slunce a vítr. První takové baterie se začínají prodávat i pro domácnosti.
Stavbu nové Gigafactory právě v Evropě přitom podle médií měla v letošním roce oznámit Tesla. Mezi kandidáty se kvůli bohatým ložiskům lithia mluvilo i o Česku, dále byly ve hře Portugalsko, Polsko, Maďarsko či Rumunsko.
České ministerstvo průmyslu nedávno označilo těžbu high-tech surovin, jako je právě lithium, za energetickou budoucnost země. Politici se snaží prosadit, aby se lithium zpracovávalo v Česku.
Na Cínovci v Krušných horách se chystají těžit Australané i společnost, za kterou stojí miliardář Karel Janeček. Výrobou lithiových baterií se zabývají i české firmy, například HE3DA vynálezce Jana Procházky.