Článek
"České republice navíc chybí koncepce zdravotnického systému, což vede k chaosu v úhradách zdravotní péče," podotkl krajský předseda. Poté dodal, že se primární péče začíná postupně rozpadat, roste i věková struktura lékařů, zajištěné není ani vzdělávání nových praktických lékařů a zájem o obor je kvůli nedostatečnému finančnímu ohodnocení minimální.
Lékaři například žádají, aby pojišťovnou navrhovaná kapitace 36 korun, byla o 14 korun vyšší, vyšší by podle nich měla být i hodnota bodu, a to namísto navrhovaných 0,92 korun 1,07 korun.
Například pediatrům z Jihomoravského kraje se také nelíbí, že VZP požaduje po pediatrech desetitisíce korun, o které překročili limity stanové tak zvanými úhradovými vyhláškami, řekl krajský zástupce Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Jiří Dufka.
Doktoři vyzývají i ostatní
Doktoří ke stejnému kroku vyzývají i ostatní zdravotníky z celé republiky. Pokud jejich požadavky nebudou vyslyšeny, jsou připraveni celou akci opakovat. Kromě tří zmiňovaných krajů se lékaři z ostatních regionů ke stávce nepřidájí.
Kvůli hrozícím srážkám peněz a chybějícím smlouvám vyhlásili praktičtí lékaři na začátku letošního roku krizový stav. Ambulantní specialisté požádali o pomoc ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Ten lékařům slíbil, že bude působit na rozhodování VZP prostřednictvím zástupců státu v její správní radě. Úhradové vyhlášky ministr měnit nemůže.
VZP smlouvy prodlouží
VZP nakonec rozhodla, že nebude lékařům srážet peníze za překročení limitu na léky v uplynulém roce a prodlouží všem smlouvy. Skokově jim však nenavýší ceny lékařské péče. Podle VZP se tyto částky budou postupně navyšovat do roku 2008.