Článek
„Jde o alergenní vůni, která byla zařazena na seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy. Na etiketách bývá uvedena rovněž jako butylfenyl metylpropional, p-BMHCA nebo 2-(4-terc-butylbenzyl) propionaldehyd,“ informovala Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje.
Lilial se našel v některých šaržích Schwarzkopf Palette Intensive Color Creme - odstíny Jiskřivý nugát, Ohnivý bronzově hnědý, Kouřově tmavě plavý a New Fashion Collection Fialově měděný a Šarlatově červený.
U značky Syoss se jedná o barvy Professional Performance Permanent Coloration Jantarově hnědý a Tmavý perleťově plavý odstín. Přesná čísla šarží lze nalézt i na stránkách Krajské hygienické stanice Praha.
Obě tyto značky patří pod německou skupinu Henkel. Ta se brání, že jde o relikt z minulosti, což potvrdilo i ministerstvo zdravotnictví.
„Tyto výrobky jsou staré šarže z let 2013 a 2018, byly tedy distribuovány na trh dávno před zákazem používání lilialu a nyní se mohou vyskytnout na trhu velmi ojediněle v jednotkách kusů. Společnost Henkel v dostatečném časovém předstihu změnila receptury a zastavila distribuci všech výrobků s touto látkou,“ sdělila firma.
Vrátit a ohlásit
Pokud někdo zakoupil produkt s lilialem, měl by to ohlásit nejbližší hygienické stanici. Po odevzdání takového výrobku prodejci či výrobci má podle ministerstva každý spotřebitel nárok na vrácení peněz.
„Těm, kdo mají barvu s obsahem lilialu, nabízíme výměnu za nejaktuálnější produkt s moderní kvalitní recepturou, nebo vrácení peněz. Stačí se obrátit na naši zákaznickou linku nebo zaslat e-mail na cz.info@henkel.com či vyplnit formulář na stránkách www.henkel.cz,“ uvedl prezident společnosti Henkel ČR Roman Kýr.
Ministerstvo zdravotnictví varuje i před některými šaržemi výrobků značky Adidas. Konkrétně jde o toaletní vody Get ready! a Team Five.
„Jedná se v nejvíce případech o pochybení na straně následné distribuce - o prodejny, sklady. Výrobci ve většině případů zajistili, aby se výrobky s lilialem již nedodávaly, případně aby byly z trhu staženy. Větší množství bývá nalezeno v outletovém prodeji,“ uvedl mluvčí resortu Ondřej Jakob.
Spotřebitelé by podle něj měli být obezřetní a před zakoupením přípravků věnovat pozornost jejich složení.
Na stránkách informačního systému Evropské komise pro rychlou výměnu informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích RAPEX se v posledních týdnech rovněž objevují varování ohledně obsahu lilialu ve starších šaržích výrobků značky Nivea a Dove. To však neznamená, že by produkty těchto značek byly plošně nebezpečné.