Článek
„Insolvence v Německu dosáhly nejvyšší úrovně za téměř deset let. Podniky v letošním prvním pololetí nadále bojují s důsledky loňské hospodářské recese, pokračujícími krizemi a slabým hospodářským vývojem v letošním roce,“ uvedl vedoucí ekonomického výzkumu společnosti Creditreform Patrik-Ludwig Hantzsch. „To vše dohromady láme mnoha podnikům vaz,“ řekl.
„Hospodářský vývoj v Německu bude v roce 2024 pravděpodobně slabý. Ve spojení s nadále vysokými úrokovými sazbami tak zůstává financování podniků skutečným problémem,“ poukázal Hantzsch.
Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německého hospodářství závislá.
Německá ekonomika se loni propadla do recese, potvrdili statistici
Creditreform upozornil, že výrazně přibylo insolvencí středních a velkých podniků. Počet případů ve velkých společnostech s více než 250 zaměstnanci se oproti předchozímu roku zdvojnásobil.
Dopady horší než za finanční krize
V posledních měsících zkrachoval například řetězec obchodních domů Galeria Karstadt Kaufhof a donedávna třetí největší evropská cestovní kancelář FTI Touristik. „Vidíme, že rozhodující není samotný počet případů insolvence. Dopady krachů firem jsou výrazně větší než například v době světové finanční krize v roce 2009,“ podotkl Hantzsch.
Doplnil, že v první polovině letoška bylo insolvencí postiženo odhadem 133 tisíc zaměstnanců.
Nárůst v prvním pololetí podle studie zaznamenal i počet spotřebitelských bankrotů, který se meziročně zvýšil téměř o sedm procent na 35 400 případů. K růstu kromě inflace a vysokých úrokových sazeb zřejmě nadále přispívá i novela insolvenčního zákona z konce roku 2020, která spotřebitelům umožňuje rychlejší oddlužení, napsal Creditrefom.
Nálada podnikatelů klesla
Špatnou zprávou i pro ně tak je, že podnikatelská nálada v Německu se po květnové stagnaci v červnu znovu zhoršila. Index, který sestavuje ekonomický institut Ifo, klesl z 89,3 bodu na 88,6 bodu. Zatímco pohled na současnou situaci se ve firmách nezměnil, celkové hodnocení zhoršila pesimističtější očekávání.
„Německá ekonomika jen těžko překonává stagnaci,“ konstatoval v pondělí institut Ifo. Podnikatelé tak situaci vidí stále jako složitou, ačkoli podle ekonomů má největší evropské hospodářství to nejhorší už za sebou.
Ekonomika Německa loni následkem dopadů globálních krizí klesla o 0,2 procenta. Rychlé zlepšení situace, které se ještě loni očekávalo, ale nenastalo. Ifo na letošní rok předpokládá růst hrubého domácího produktu o 0,4 procenta.