Článek
Facebook se potýká s podezřením, že data desítek miliónů jeho uživatelů zneužila britská společnost Cambridge Analytica, která se věnuje sběru a analýze dat, pro podporu volební kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa a možná i během kampaní v dalších zemích.
Tržní hodnota firmy do ukončení úterního obchodování na burze klesla o zhruba 50 miliard dolarů (přes bilión korun). [celá zpráva]
„Dnes jsme se v Nordeji v rámci našich fondů rozhodli uvalit karanténu na investice do Facebooku,“ uvedl šéf divize udržitelných financí Sasja Beslik na Twitteru.
Působení během voleb v USA |
---|
Britská společnost Cambridge Analytica vyvíjela oficiálně program pro předpověď preferencí voličů, ve skutečnosti však snahou firmy bylo ovlivnit jejich rozhodování. Aplikace totiž čerpala privátní data z profilů desítek miliónů uživatelů Facebooku a celý systém následně utvářel profil voličů, mezi které následně cíleně distribuoval politickou reklamu. Nejvíce celá kampaň cílila na uživatele v USA, konkrétně se podle The New York Times dotkla třetiny všech facebookových účtů severoamerických uživatelů. Celkově jde zhruba o čtvrtinu všech Američanů s volebním právem. |
Zdroj: ČTK |
Beslik doplnil, že společnost k tomu vedou nejnovější odhalení ohledně zneužívání dat, z nich vyplývající negativní veřejné mínění. Jako další důvody zmínil hrozící riziko zpřísnění regulací sociálních sítí, stejně jako novou evropskou směrnici o ochraně dat GDPR.
Today, we in @Nordea decided to put #Facebook investments on quarantine in our sustainable funds. No further investments in Facebook for the time being. pic.twitter.com/xSPLH52l2l
— Sasja Beslik (@SasjaBeslik) 20. března 2018
Nordea by případně karanténu zrušila, pokud by Facebook prokázal, že je schopný zvládat „systémová rizika spojená s ochranou osobních údajů“, řekl Beslik Bloombergu.
Poznamenal také, že je alarmující velká časová prodleva mezi současnými odhaleními a americkými prezidentskými volbami, kdy se vše dělo. „Tohle se stalo v roce 2016. Jak je možné, že jsme o tom do teď neslyšeli?“ ptá se Beslik.
Týká se to jen USA? Použili ta data i pro další volby?
„Když se něco takového stane, vyvstává řada otázek. Týká se to jen USA? Použili ta data i pro další volby? Za jakým účelem?“ dodal s tím, že uspokojivé odpovědi se zatím našly jen na minimum otázek.
Nordea Bank AB vlastní aktiva za více než 6 biliónů amerických dolarů (124 biliónů korun). Jde o nejvýznamnější banku v severní Evropě, která vznikla několika fúzemi a akvizicemi finských, dánských, norských a švédských bank. V rámci globálního finančního systému jde o systémově důležitou banku – jedinou ze severní Evropy –, což znamená, že by její případný krach mohl ohrozit stabilitu systému.