Článek
Intel zveřejnil hospodářské výsledky ve čtvrtek večer, přičemž všechny klíčové ukazatele zaostaly za očekáváním trhu. Podnik vykázal čistou ztrátu 1,6 miliardy dolarů (37,5 miliardy Kč), což představuje meziroční pokles o 85 procent.
Akcie Intelu tak v pátek v předobchodní fázi klesly asi o 20 procent, půl hodiny po otevření obchodování pak dokonce o 28 procent. Prudký propad mj. zapříčinila i zpráva o propouštění, která se dotkne přibližně 17,5 tisíce zaměstnanců, což vyvolává obavy o schopnosti firmy dohnat tchajwanského velikána ve výrobě čipů TSMC, za nímž v posledních letech zaostává, uvedla agentura Reuters.
Kdysi jedničkou trhu
Dlouholetý úpadek Intelu tak dál pokračuje. Společnost ze Santa Clary v Kalifornii byla kdysi ve výrobě mikroprocesorů jedničkou na trhu, samolepka Intel Inside se v 80. a 90. letech stala výrazným marketingovým prvkem, který zdobil stolní počítače.
Intel společně s firmami Cisco Systems, Microsoft a Dell vévodil na přelomu tisíciletí světu informačních technologií, akcie dosáhly svého vrcholu v roce 2000. Nadšení investorů z technologických společností ale opadlo a ještě v témže roce na trzích definitivně praskla internetová bublina (dot-com bubble), takže nejen akcie Intelu utrpěly výrazný pokles.
Přesto Intel trhu s mikroprocesory ještě nějakou dobu dominoval. Nicméně kolem roku 2010 začal čelit rostoucí konkurenci ze strany společností jako AMD a později i od výrobců čipů pro mobilní zařízení, jako je Arm. Intel za nimi zaostal ve vývoji nových čipů, a tak se jeho podíl na trhu dál zmenšoval a dnes hraje už spíše „druhé housle“ právě za AMD či Nvidií.
Pokud se páteční ztráta 20 a více procent udrží i během obchodování, bude to znamenat, že tržní kapitalizace Intelu klesne na zhruba 100 miliard dolarů, což je méně než pět procent tržní kapitalizace Nvidie a přibližně 40 procent kapitalizace AMD, dodal Reuters.