Hlavní obsah

Nejen Volkswagen. Nevyužité kapacity továren na auta v Evropě nevěstí nic dobrého

Téměř třetina továren pěti největších výrobců osobních aut v Evropě - BMW, Mercedesu-Benz, Stellantisu, Renaultu a Volkswagenu – jela minulý rok na méně než polovinu kapacity, vyplývá z analýzy agentury Bloomberg. Kvůli sílící americké a čínské konkurenci je evropský autoprůmysl v ohrožení a zavírání továren Volkswagenu může být jen první vlaštovkou.

Foto: Profimedia.cz

Elektrárna u továrny Volkswagenu ve Wolfsburgu

Článek

Podle analýzy Bloombergu na základě dat automobilového magazínu Just Auto je v Evropě zhruba tucet továren, které loni vyráběly na méně než polovinu maximální kapacity závodu. V ohrožení jsou proto prý tisíce pracovních míst.

Konkrétně zmiňuje například německé továrny Volkswagenu v Osnabrücku a Wolfsburgu, dále například závod Renaultu v Douai ve Francii nebo továrnu Stellantisu v italském Mirafiori. O českých autozávodech se článek nezmiňuje, podle přiložené grafiky se ale jejich situace jeví o trochu lepší a využití je v zelených číslech, tedy mezi 50 až 100 procenty kapacit.

Výroba na méně než poloviční kapacitu je obvykle ztrátová, dodává Bloomberg. Naopak upozorňuje, že továrny obecně mohou vyrábět i na více než sto procent kapacit, pokud využijí práce přesčas nebo dodatečné směny.

Celoroční prodeje evropských aut se zasekly na o zhruba tři miliony nižších číslech, než bývaly před pandemií covidu. Poloprázdné továrny ohrožují tisíce pracovních míst, napsala agentura.

Neočekávaný pokles poptávky po elektromobilech a tvrdá konkurence na klíčových exportních trzích v USA a Číně znamená, že evropští výrobci musí šetřit na výdajích a investovat, aby zůstali konkurenceschopní. Zatímco v Evropě je nejprodávanějším modelem auta Tesla Y, na trhu se snaží prosadit i celosvětově úspěšní výrobci aut jako BYD.

Automobilový koncern Volkswagen tento týden formálně vypověděl dohodu o zajištění pracovních míst, která bránila propuštění zaměstnanců v jeho německých podnicích od roku 1994. Nyní o tom podle agentury DPA informoval odbory. Znamená to, že smlouva, která měla původně platit až do roku 2029, vyprší za šest měsíců, takže v červenci příštího roku může podnik začít v Německu propouštět.

Továrny jako srdce regionu

Vedení hovoří o možném uzavření až dvou závodů, které neuživí současná poptávka. Které to mají být, zatím neřeklo. Odbory propouštění a zavírání továren odmítají, apelují na využití čtyřdenního pracovního týdne.

Podle Fabiana Brandta, odborníka na autoprůmysl z poradenské firmy Oliver Wyman, čelí továrny na auta v Evropě „obrovskému tlaku na konsolidaci“, tedy škrtání nákladů. „Bude se vyhodnocovat, které továrny jsou nejméně efektivní,“ uvedl Wyman. Zavírat podle něj mohou i další závody z dodavatelského řetězce.

Riziko zavírání továren v Evropě v posledních letech stouplo i kvůli rostoucím nákladům na mzdy a energie v důsledku války na Ukrajině.

Pokud by se Evropě nepodařilo trend zvrátit, mělo by to pro ekonomiku starého kontinentu bolestivé dopady. Autoprůmysl tvoří víc než sedm procent hrubého domácího produktu EU a pracuje v něm přes 13 milionů lidí.

Automobilové továrny bývají ekonomickým centrem v regionu, živí subdodavatele, dopravce, ale i menší firmy v okolí, jako jsou třeba dodavatelé surovin či pokrmů pro závodní kantýny.

Související témata:

Výběr článků

Načítám