Článek
Loni zachytila ČNB celkem 180 kusů padělků mincí dvacetikorunové hodnoty.
„Padělek lze rozpoznat podle zploštělé hrany, jejíž okraj na lícní straně vystupuje nad mincovní pole. Samotné mincovní pole není kvalitně vyraženo až k hraně. Dále je na padělcích mezi zvýšenou obrubou hrany a mincovním polem zřetelná rýha. Padělané mince magnetickými vlastnostmi i hmotností zhruba odpovídají pravým mincím,“ uvedla mluvčí. Některá zařízení na zpracování mincí s elektromagnetickou kontrolou tyto padělky poznají a zadrží.
Ze současného zvýšeného záchytu falešných mincí ekonomové nevyvozují zatím žádné trendy. „V případě mincí nízkých hodnot to vypovídá například jen o tom, že má někdo přístup k firemnímu nebo jinak odcizenému materiálu,“ míní Krmelová s tím, že člověk, který na minci nebo bankovku podezřelou z padělání narazí, má právo ji odmítnout.
Počet zadržených padělků bankovek a mincí loni výrazně stoupl
Právnické osoby a směnárníci musí podezřelé peníze zadržet bez náhrady, musí zjistit totožnost předložitele, předat je ČNB a informovat policii.
Penězokazci se nevyplatí
O tom, že je výroba padělku finančně náročná a náklady by převyšovaly nominální hodnotu mince, takže by se penězokazci nevyplatila, je přesvědčena Lenka Klimentová, mluvčí České mincovny, která je jedinou tuzemskou firmou oprávněnou razit mince pro centrální banku.
Jednotlivé mince se od sebe liší např. technickými parametry, jako je tvar, průměr, tloušťka, hmotnost, úprava hran. Tři nižší nominální hodnoty (1, 2 a 5 Kč) jsou vyražené z oceli pokovené niklem a tři vyšší nominální hodnoty z oceli pokovené mědí (10 Kč), mosazí (20 Kč) a kombinací mědi a mosazi (50 Kč).
„Dvoukoruna je konstruována jako jedenáctihran, dvacetikoruna jako třináctihran a padesátikoruna je mincí bimetalovou, tvořenou barevně a částečně i materiálově odlišným mezikružím a středem,“ řekla Klimentová s tím, že mincovna na jejich ražbu nakupuje polotovary, tzv. střížky na oběživo, ze zahraničí.
U nás žádná firma s tímto zaměřením nepůsobí. Výrobci mj. garantují, že střížky splňují náročné parametry, aby hotovou minci rozpoznaly také automaty, ať na kávu, nebo u parkoviště.
Při ražbě střížek získá nejen reliéf, ale i úpravu hrany. „Naše lisy na oběžné mince jsou schopny razit až 13 kusů mincí za vteřinu,“ poznamenala Klimentová, kterou více než falešné dvacetikoruny trápí inzeráty na „pamětní mince zdarma“. Ty lákají k nákupu jen za poštovné a avizují, že produkty jsou z ryzího stříbra nebo zlata.
Pozor na šmejdy
„Pokud bude cena v porovnání s podobnými produkty extrémně nízká, znamená to, že něco není v pořádku. Nikdo nebude vědomě prodávat produkty se ztrátou,“ varuje mluvčí České mincovny.
Společnost tak řeší problémy zejména starších lidí, jak mince či celé sady vrátit. Na infolince podvodníků se s nimi nikdo nebaví a výjimkou nejsou ani případy exekucí či jiného vyhrožování seniorům, aby si odebírali a platili další předražené cetky.
„Jedna dáma, která nás navštívila před čtyřmi lety, do těchto ‚mincí‘ dokonce investovala šest set tisíc korun. Když se od našeho odborníka dozvěděla, že na kov má zboží cenu pět procent z této částky, málem omdlela,“ dodala Klimentová.