Článek
Hlasování veřejnosti zatím vévodí všeobecně neoblíbený poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu, následovaný poplatkem za zjištění účetního zůstatku přes bankomat a poplatkovou sankcí za předčasně splacený úvěr.
Zajímavé je, že tiskoví mluvčí tuzemských bank a finančních institucí volili až na jednu výjimku zcela jinak než veřejnost. Mezi tiskovými mluvčími jsou nejneoblíbenější hned dva poplatky – poplatek za vložení variabilního (specifického) symbolu do příkazu k úhradě a poplatek za elektronický výpis z účtu. Oba shodně obdržely pět hlasů.
„Existence tohoto poplatku z uvedeného seznamu mě překvapila, ani jako běžný bankovní klient jsem se s poplatkem za vložení variabilního symbolu do příkazu k úhradě nesetkal. Ten mi skutečně připadne nadbytečný,“ uvedl Pavel Zúbek z GE Money Bank.
Samostatnost není zadarmo
Pokud jde o poplatek za elektronický výpis z účtu, tak na jedné straně banky motivují klienty k samostatnosti (za účelem snižování nákladů), na druhé straně toto jednání penalizují nesmyslnými poplatky.
„Vzhledem k tomu, že finanční instituce výrazně podporují využívání informačních technologií ve vztahu s klientem, je pro mne v tomto roce vítězem poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou,“ souhlasí Petr Plocek z HSBC.
Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek se pořádá od roku 2005. První kolo hlasování probíhá do 31. ledna 2011 a vzejde z něho pět poplatků, které si to ve finálovém hlasování rozdají o titul nejabsurdnějšího bankovního poplatku roku 2010.