Hlavní obsah

Neděla: Benzin ani nafta kvůli výpadku ropy z Družby nezdraží

Zatím není jasné, jak dlouho bude trvat přerušení dodávek ruské ropy ropovodem Družba, k němuž došlo včera. Ani kdyby trvalo déle, cen pohonných hmot v České republice se to nedotkne, už jednou byly dodávky přerušeny na dva měsíce a situaci na trhu to neovlivnilo. Situace ale může usnadnit zvýšení kapacity ropovodu TAL, který pokryje celou potřebu Česka, řekl Novinkám vrchní ředitel sekce energetiky ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla.

Foto: X/MPO

René Neděla

Článek

Ropovodem Družba dnes přestala proudit do České republiky ruská ropy. Už se ví, proč?

Ne. Mohu potvrdit, že do Česka neteče ropa přes ropovod Družba, ale důvody zatím bohužel zřejmé nejsou.

Takže se ani neví, jak dlouho by výpadek dodávek mohl trvat…

Ne, protože neznáme důvody, nevíme, jak dlouho výpadek bude trvat.

Hrozí kvůli tomu růst cen pohonných hmot?

Obavy nejsou na místě, podobná situace se stala v roce 2019, kdy Družbou proudila kontaminovaná ropa. Přerušení dodávek trvalo dva měsíce a bez problému jsme to zvládli. A to proto, že nejen provozovatelé rafinerií mají vlastní zásoby na několik dnů, ale zároveň má Správa státních hmotných rezerv zásoby ropy a ropných produktů, které pro tyto situace slouží.

Do Česka přestala téct Družbou ropa

Ekonomika

Unipetrol předběžně požádal Správu státních hodných rezerv o uvolnění zásob pro svou potřebu. Jak dlouho může trvat, než by dostal první dodávky?

To bude záležet na aktuální situaci. Jsme v kontaktu nejen s Unipetrolem, ale i s přepravcem ropy Mero a Správou hmotných rezerv. Pokud by se dodávky ropy přes ropovod Družba neobnovily a došly by zásoby Unipetrolu, začne čerpat zápůjčku ze Správy hodných rezerv.

Bylo by eventuálně možné ještě navýšit narychlo dovozy ropy ropovodem TAL z italského Terstu?

V první řadě je vidět, že se vyplatilo spustit projekt TAL Plus a snažit se realizovat opatření, aby se navýšila jeho současná kapacita. Když se podíváme na statistiky a využití ropovodu TAL v současné době, je tam nyní prostor i k navýšení dodávek do České republiky.

A za jak dlouho by se to mohlo stát?

V prvním kroku se bavíme o tom, že by požadavek na navýšení musela vznést společnost Unipetrol, která je výhradním zpracovatelem ropy v České republice. Společnost Unipetrol by si musela nasmlouvat ropu z jiných lokalit. Už je vyzkoušela včetně různých mixů rop vhodných pro naše rafinerie. Následně zajištění lodní dopravy do Terstu a poté tranzit ropovodem TAL a IKL do ČR. Celkem tento proces trvá zhruba osm týdnů, než by tato ropa začala proudit do Česka.

Takže státní zásoby ropy by dokázaly toto období překlenout…

Určitě, bez problémů. Nezapomínejme na to, že TAL jede v tuto chvíli bez problémů a z této strany Česká republika zásobovaná je. Takže kombinací toho, kolik ropy mají v zásobě rafinerie, Správa státních hmotných rezerv a dodavatelé paliv, kteří jsou také předzásobeni, se tato situace dokáže vyřešit.

Do Družby pouštíme ropu normálně, tvrdí Rusové

Ekonomika

Když se podíváme na současnou situaci, bylo by podle vás možné, že by se podařilo navýšení kapacity ropovodu TAL urychlit tak, aby je bylo možné realizovat už před půlkou příštího roku, jak se s tím dosud počítá?

Ano, veškeré technické a konstrukční práce budou realizovány do začátku příštího roku. Je ale potřeba brát v potaz, že následně musí naběhnout série různých zkoušek ať už tlakových, nebo i jiných, aby se ověřilo, že jednotlivé procesy a nové technologie jsou bez problémů. Na druhou stranu aktuální situace může přispět k tomu, že kontrakt, který má Unipetrol na dovoz ropy do poloviny příštího roku, by nebyl využit a že by se zvedly toky přes TAL.

Až budeme dovážet veškerou ropu přes TAL, budou nějaké dopady do cen ropy a mohly by se promítnout do cen benzinu a nafty u čerpacích stanic?

V tuto chvíli je velmi složité odhadovat, jak se bude vyvíjet v budoucnu trh ve střední Evropě. Nicméně prvotní predikce hovoří o tom, že případný nárůst cen by byl zanedbatelný.

Zítra končí Českou výjimka ze zákazu dovozu ropných produktů vyrobených z ruské ropy. Nebylo by i ve světle současných událostí ještě požádat o její prodloužení o dalších šest měsíců, než bude navýšení kapacity ropovodu TAL dokončeno?

Když se podíváme na trh v České republice, tak naše země pro svoje potřeby prodloužení výjimky nepotřebuje. Pokud by ale ostatní členské státy Evropské unie měly jiné důvody nebo záměry, aby nebylo ohroženo zachování zásobování celého regionu ropou a ropnými produkty, pokud by nedošlo k prodloužení výjimky, tak se dá postoj České republiky zvážit.

René Neděla

Vystudoval Fakultu strojní ČVUT a Masarykův ústav vyšších studií.

Od roku 2011 působil v Energetickém regulačním úřadu.

V září 2018 byl jmenován náměstkem ministra průmyslu a obchodu pro energetiku.

Od ledna je vrchním ředitelem sekce energetiky a jaderných zdrojů ministerstva.

Benzin a nafta z ruské ropy v Česku končí

Ekonomika

Výběr článků

Načítám