Článek
Návrh bude už v paragrafovém znění, konkrétně půjde o návrhy změn ve stávajícím průběžném systému a v systému důchodového připojištění. Jde o to, řekl Nečas, aby se už začalo konkrétně jednat o změnách v penzijním systému. Nečas také uvedl, že preferuje širokou politickou shodu při návrzích změn důchodového systému.
"Důchodový systém musí být odolný nejen ekonomicky, ale musí odolávat i možným politickým změnám. Proto je nutné, aby se na něm shodla co nejširší politická reprezentace. Můj návrh nebude politicky konfrontační," řekl Nečas.
"I když měla ODS v programu rovný důchod, dočasně od jeho prosazování v rámci kompromisu mezi stranami odstoupí. Každá politická strana musí v rámci důchodového systému ustoupit od svých představ. KDU-ČSL musí odstoupit od povinného třetího pilíře a ČSSD od prosazování tzv. švédského systému," dodal Nečas.
Lidovci navrhovali částečné vyvázání se z odvodů, tyto peníze by si občané mohli spořit v penzijních fondech. Zatímco sociální demokraté chtěli do výše důchodů zahrnout výši odvodů do systému.
Život se prodlužuje
O reformě penzí jednala už v minulém volebním období pětice stran, které zasedaly ve Sněmovně. Dohoda politiků nakonec ztroskotala na zvyšování důchodového věku na 65 let. S tímto krokem počítala ČSSD, ODS, KDU-ČSL i unionisté. Komunisté byli proti.
Důchodový systém měl zůstat bez dluhů ještě asi 20 let. Ke konci roku 2005 v něm zbylo devět miliard korun, příští rok by to měly být miliardy dvě. Podle Nečase by kolem roku 2010 schodek mohl činit deset miliard. Společnost totiž stárne a život se prodlužuje. Zatímco loni lidé nad 60 let tvořili pětinu obyvatel, v roce 2020 by to měla být čtvrtina a v roce 2050 dvě pětiny, uvedl ministr.