Článek
Návrh nového nařízení o Ekodesignu se má na evropské úrovni projednávat už příští týden. Podle předsedy Asociace pro ekologické vytápění dřevem Michala Bartošky by v současné podobě znamenal zdražení nových krbů a kamen a ty by kvůli nutnosti připojení k elektrické síti také ztratily výhodu energetické nezávislosti.
„Teď krbová kamna stojí kolem 50 tisíc korun a jsme přesvědčeni, že po nutných úpravách by stála 80 až 90 tisíc,“ řekl Novinkám. K tomu by bylo třeba připočíst nutné stavební úpravy a připojení k elektřině.
„Krbová kamna a krbové vložky by musely být hermeticky připojeny ke spalinové cestě a odpojeny od okolního provozu, tedy připojeny na vnější přívod vzduchu a napojeny na komín,“ nastínil nutné změny vyplývající z návrhu Komise.
Nový kotel? S dřevem oproti elektřině ušetříte za sezonu desítky tisíc
K tomu by musely obsahovat elektronickou regulaci přívodu vzduchu tak, aby dokázal díky čidlům ve spalinách ovládat motory, které budou vhánět vzduch do spalinové komory. „Musela by se zásadně změnit konstrukce krbových kamen,“ podotkl Bartoška.
V současnosti podle něj na trhu neexistuje jediný výrobek, který by všechny nové podmínky splňoval. „Všechna kamna by se musela přestavět. Jsme si téměř jistí, že asi osmdesát procent stávajících by bylo zela nevyhovujících a musely by se konstrukčně vyřešit zcela znovu,“ řekl Bartoška.
„Navržené parametry popírají fyzikální zákony“
Podle ředitele Klastru Česká peleta Vladimíra Stupavského by nové podmínky mohly z trhu vyřadit dokonce devadesát procent kotlů a kamen na tuhá paliva a ty zbylé by výrazně zdražily.
„Nereálný nápad Evropské komise hází klády pod nohy všem výrobcům kotlů a kamen v Česku i celé Evropě. Navržené parametry popírají samotné fyzikální zákony a jsou mnohdy nesplnitelné,“ řekl Novinkám Stupavský.
Komise podle jeho slov navrhuje emisní limity, které nejsou dosažitelné ani při využití nejmodernějších technologií.
„Například limit pevných částic je výrazně přísnější než současné standardy a není reálně splnitelný. Výroba kotlů podle těchto požadavků by znamenala obrovské náklady na nové technologie, které se promítnou do pořizovacích cen pro domácnosti,“ dodal.
Návrh nových požadavků na kotle a kamna
Nové požadavky na emisní a technické normy kotlů a kamen jsou součástí návrhu EK na novou směrnici o Ekodesignu, která mimo jiné výrazně zpřísňuje limit pevných částic nebo snižuje emisní limity oxidu uhelnatého a oxidů dusíku. Konkrétně se vztahuje na kotle s tepelným výkonem do 1000 kW a méně a na lokální topidla do 50 kW.
Česko s návrhem nesouhlasí. „Zpřísnění požadavků by mohlo omezit dostupnost či zakázat uvádění určitých typů výrobků na trh a zvýšit jejich cenu. Proto s návrhem nesouhlasíme a své připomínky představíme na jednání v Bruselu už v příštím týdnu,“ řekl mluvčí MPO Marek Vošahlík.
Cílem ČR bude, aby požadavky odpovídaly technologickému vývoji a ekonomickým možnostem. Nesmí ale vést k neúměrnému dopadu na peněženky českých domácností a firem. „Tento typ kotlů by měl zůstat na trhu jako jedna z možných alternativ způsobu vytápění,“ podotkl Vošahlík.
Upozornil na to, že zatím jde o první návrh, o kterém se bude dál jednat. Česko bude prosazovat revizi návrhu, aby odpovídal reálným možnostem.
S návrhem EK nesouhlasí ani ministerstvo životního prostředí. „Dřevo je obnovitelný zdroj a představuje také energetickou nezávislost. Proto také v programu Nová zelená úsporám podporujeme výměnu starých uhelných kotlů za modernější kotle na biomasu - na kusové dřevo nebo třeba pelety. Je potřeba tento domácí zdroj podporovat,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Zdroj: ČTK)
Topenáři přitom soudí, že zpřísnění pravidel není třeba. „Za posledních deset let došlo díky inovacím a probíhající výměně zastaralých kotlů a kamen k rapidnímu snížení emisí. Stávající přísné legislativní prostředí už zajišťuje dostatečné regulace. Namísto dalšího zpřísňování by měly evropské instituce konečně podpořit edukaci uživatelů a důslednější kontrolu skutečně problematického spalování,“ uvedl prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka.
Lidé by si mohli výměnu rozmyslet
Vysoká cena a nutné úpravy by podle Bartošky pravděpodobně majitele nemovitostí od pořízení nového ekologičtějšího krbu nebo kamen odrazovaly.
„Otázkou je, zda bude zákazník za tu cenu ochotný nová kamna koupit. V souvislosti s vpádem ruských vojsk na Ukrajinu byly prodeje obrovské, lidé chtěli mít jistotu nezávislosti při výpadku proudu. To by ale padlo, protože kamna by byla na proudu závislá,“ prohlásil Bartoška.
Topení dřevem, které je nejdostupnější, by se podle něj stalo záležitostí pro vybranou skupinu lidí, kteří jsou ochotni zaplatit za doplňkový zdroj tepla nad sto tisíc korun.
„Na český trh by tak místo průměrných 70 tisíc kusů ročně přišlo sedm nebo deset tisíc, protože si to budou kupovat jen bohatší lidé,“ uvedl.
Zákazník, který by měl vyměnit špatně fungující topidlo, by to neudělal. „Protože na stávající kamna taková omezení nejsou,“ dodal.
Dřevo je přitom podle Stupavského klíčovým obnovitelným zdrojem v mnoha regionech Evropy a hraje zásadní roli v energetické soběstačnosti. „V některých oblastech je topení dřevem hlavním způsobem vytápění domácností a moderní technologie umožňují jeho účinné a nízkoemisní využití. Jen v České republice používají dřevní paliva k vytápění přes dva miliony lidí,“ prohlásil.
Změny podle něj nesmí vést k tomu, že si běžné domácnosti nebudou moci dovolit moderní topidla využívající lokální ekologická paliva a budou odkázány pouze na přípojky plynu nebo elektřiny.