Hlavní obsah

Naprosto nerealistický scénář. Experti cupují Fialův slib dohnat německé mzdy

Aktualizováno

Za nereálné považují ekonomové splnění slibu premiéra Petra Fialy (ODS), že v případě, že zůstane u moci další volební období, zvednou se příjmy Čechů na úroveň, jaká je v Německu nebo Rakousku. Fiala tento závazek vytáhl v neděli v ČT, kde zároveň potvrdil, že chce příští rok na podzim vést koalici Spolu do voleb a znovu kandidovat na premiéra.

Článek

„Čtyři roky nestačily, potřebuji osm let, pak budeme mít platy jako v Německu a špičkové univerzity a firmy. Už nebudeme žádná montovna,“ prohlásil Fiala v České televizi.

To by ovšem znamenalo, že v továrnách a na úřadech porostou nominální výdělky každý rok aspoň o čtvrtinu. Podle Eurostatu totiž byla loni v Německu roční průměrná hrubá mzda přes 50 tisíc eur, tedy v přepočtu přes 1 200 000 Kč, čili sto tisíc měsíčně. V Česku byla ani ne poloviční, navíc i hluboko pod evropským průměrem.

Pokud by se měla naplnit premiérova slova, výdělky Čechů, tedy mzdy pracovníků ve firmách a platy státních zaměstnanců, by se měly do pěti let proti současnosti v průměru více než zdvojnásobit. Navíc za předpokladu, že by výdělky Němců ani Rakušanů nerostly.

Průměrná nominální mzda v Česku podle statistiků v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 6,5 procenta na 45 854 korun. Nicméně i v čistých mzdách jsou na tom Němci nyní dvakrát lépe než Češi.

Fiala: Dejte mi ještě čtyři roky a budete mít platy jako v Německu

Domácí

Fiala uvedl, že by potřeboval ještě silnější mandát, který by mimo jiné využil k tomu, „abychom tady vytvořili prostor pro to, že firmy budou dobře prosperovat a mohou dávat lidem ty mzdy, jako mají v Bavorsku. A kroky, které děláme, k tomu vedou,“ řekl premiér v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Na dvojnásobek za čtyři roky? Snad jedině v KLDR po pádu Kima

Se svojí vizí ale u ekonomů tvrdě narazil. „Představa, že by jakákoli ekonomika byla schopna svoji zaostalost dohnat za čtyři roky, je ještě méně naplnitelná než plán ministerstva průmyslu a obchodu dostat se mezi top deset evropských ekonomik do roku 2040,“ řekl Novinkám ekonom a datový analytik Datarun Petr Bartoň.

Nyní si podle něj typický německý pracující vydělá v eurech 2,3krát a rakouský 2,5krát tolik, co český. „Zbohatnutí svých pracujících na dvojnásobek za čtyři roky nedokáže žádná vláda. Možná kdyby padl režim v Severní Koreji, bylo by něco takového možné,“ uvedl Bartoň.

Doplnil, že k naplnění premiérovy optimistické vize by se Česko příští čtyři roky k Německu a Rakousku muselo přibližovat zhruba šestkrát rychleji, než se mu to dařilo v posledních dvaceti letech. „Během nich jsme přitom zaznamenali rekordní hospodářské růsty. Teď nerosteme vůbec,“ dodal.

Největší pokles v EU

Ekonom Jakub Komárek z PAQ Research poznamenal, že Česká republika od roku 2020 zaznamenala největší pokles reálných mezd v EU, přičemž za Fialovy vlády se rozdíl mezi reálnými mzdami, tedy když jsou očištěné o inflaci, u nás a v západních zemích dále prohloubil.

„Vláda ve svém programovém prohlášení slibovala větší investice do školství a vědy či stabilní zdanění práce, realita však byla opačná. Přiblížení se platům na Západě je však možné jen skrze ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou. K tomu je potřeba víc než jen zbožná přání – skutečné investice do zvyšování produktivity práce, reformy v daňovém systému zvyšující motivaci pracovat a zásadní změny ve středním školství,“ uvedl pro Novinky Komárek.

Životní úroveň Čechů dostala na frak

Ekonomika

Doplnil, že hlavně německá ekonomika teď čelí závažným problémům, nicméně česká je s ní silně provázána. „Lze očekávat, že jakékoliv hospodářské výkyvy u našich sousedů se výrazně promítnou i do našich reálných mezd,“ dodal Komárek se tím, že cesta k blahobytu je však stále možná – skrze nižší zdanění zaměstnanecké práce, zrušení některých daňových výjimek či stabilní investice do znalostní ekonomiky.

V posledních letech nám utekli ještě víc

To, že Češi by mohli mít do pěti let stejně vysoké mzdy jako Němci nebo Rakušané, je nereálné i podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy. „Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy u nás zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než v roce 2019,“ podotkl.

„Jde o hodně ambiciózní slib a závazek, když vezmu v úvahu, že za 35 let jsme se dostali na ani ne polovinu německých mezd. A je vlastně jedno, jestli hrubých, nebo čistých. Pokud bych si už musel takový – z mého pohledu naprosto nerealistický – scénář představit, tak by u nás musely v následujících čtyřech letech růst průměrné mzdy o 20 procent ročně a kurz koruny zůstat naprosto stabilní,“ reagoval na Fialova slova analytik Banky Creditas Petr Dufek.

Otázkou podle ekonomů také je, co by to znamenalo z hlediska růstu inflace nebo ztráty konkurenceschopnosti.

„Pokud bychom měli dohnat Německo v čisté mzdě, tak by v nadcházejících šesti letech musela v ČR čistá mzda vzrůst v souhrnu lehce přes 75 procent a v Německu stagnovat. A to je samozřejmě naprosto nereálné,“ shrnul analytik Akcenty Miroslav Novák.

Apríl teprve bude, reagoval Středula

Příští sněmovní volby budou podle Fialy hlavně o tom, zda se „posuneme někam mezi Slovensko a Maďarsko, anebo budeme trvalou součástí Západu, jestli tu budeme mít mzdy, jako mají lidé v Německu nebo Rakousku, což nabízím já“.

Tomu, že by se mohly české mzdy a platy rychle dotáhnout na německé a rakouské, ale nevěří vedle ekonomů ani odbory. „Prvního dubna teprve bude. Jestli by svá slova myslel vážně, tak v tu chvíli se příští den můžeme dohodnout na růstu platů u všech zaměstnanců státu o 6,9 procenta, jako si politici přidali sobě. To se ale vůbec neděje, nemá vůbec takový zájem, takže z mého pohledu je to pustá lež, snaha o manipulaci veřejnosti a získání bodů do voleb,“ pustil se do Fialy předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Dodal, že kroky vlády jdou proti zvyšování výdělků. „Jako například v oblasti zrušení zaručených mezd u privátního sektoru, kde vláda z našeho pohledu porušila směrnici o evropských minimální mzdách,“ řekl Novinkám.

Za 10 let si politici své platy takřka zdvojnásobí

Domácí

Výběr článků

Načítám