Článek
V pondělí 12. prosince bylo v českých zásobnících uloženo celkem 33,1 TWh plynu, ukazují data Gas Infrastructure Europe – Aggregated Gas Storage Inventory (GIE AGSI). To při celkové kapacitě zásobníků 36,9 TWh představuje naplněnost z 90 procent.
Jen dva týdny předtím, 28. listopadu, přitom ještě v zásobnících bylo 36 TWh plynu, což odpovídá naplněnosti kolem 98 procent.
S prosincovým nástupem chladného počasí se tedy začalo ze zásobníků čerpat znatelně zvýšené množství plynu. V posledních dnech se teploty dostaly pod nulu a mrazy jsou nejen v noci, ale i ve dne.
EU se opět nedomluvila na cenovém stropu pro plyn. Shoda je ale blízko, tvrdí Síkela
Roli ale sehrála také další skutečnost. „V posledních dvou týdnech probíhá čerpání ze zásobníků poměrně intenzivně zejména z důvodu poklesu importu plynu do ČR. Aktuálně se import snížil více než o polovinu oproti předchozím měsícům. Dosahuje kolem 10 milionů metrů krychlových denně, zatímco spotřeba vzrostla až k 35 milionům m3,“ řekl Novinkám řídící konzultant EGÚ Brno Michal Kocůrek.
Situace ale není nikterak závažná. I kdyby denní import plynu zůstal nadále na zmíněné hodnotě 10 mil. m3, stále „bychom měli letošní zimu zvládnout, pokud si udržíme nastavený trend poklesu spotřeby o 15 procent oproti loňskému roku“, dodal Kocůrek.
Jako problémové ale může začít být takové množství importu na jaře. „V průběhu jara a léta příštího roku se dodávky do ČR musí opět vrátit k hodnotám alespoň okolo 20 mil. m3, abychom mohli zvládnout i zimu následující bez řízeného omezování odběru plynu,“ upozornil Kocůrek.
Pro porovnání, celková naplněnost zásobníků v zemích Evropské unie byla k pondělí 12. prosince o něco nižší než v Česku, když činila 87,3 procenta. Vůbec nejlépe je na tom Polsko, které má kapacitu plnou z 97,4 procenta. Nejméně uskladněného plynu (v procentuálním vyjádření) v EU má pak Lotyšsko (51,6 procenta). Druhé nejhorší je Maďarsko (78 procent).
Plyn z Norska a Nizozemska
Rusko koncem léta ukončilo dodávky do Evropy plynovodem Nord Stream 1 vedoucím po dně Baltského moře do Německa, odkud pak plyn proudil i do ČR. Koncem září pak plynovod poškodily silné výbuchy.
Od té doby tak dodávky do Česka tvoří plyn z Norska a zkapalněný zemní plyn (LNG) z nizozemského terminálu v Eemshavenu, kde ČEZ získal na pět let třetinový podíl, díky čemuž má ČR zajištěné tři miliardy m3 plynu ročně.
Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše je tempo dodávek dvě až tři lodě s LNG měsíčně, přičemž kapacita jedné z nich je obvykle kolem 100 mil. m3.