Článek
Polští obchodníci po nedávné české invazi zvolili ve větší míře osvědčenou strategii nechat namlsat a střihnout.
Nákupy konkrétně v Čechy oblíbené Biedronce se stále vyplatí s aplikací nebo kartou, což stabilizuje zákazníky a umožní ve velkém nakupovat za zajímavé ceny.
Máslo prodávané za šest zlotých, skoro 36 korun, lze koupit o dvacku laciněji toliko při nákupu minimálně tří kusů. A takhle to je nyní skoro se vším.
Těch pár věcí, co potřebuji, koupím se zanedbatelným rozdílem i doma a občas i ušetřím
Češi, kteří se stačili na polském potravinovém trhu slušně zorientovat, většinou plní kufry aut celými kartony a krabicemi různého sortimentu vesměs trvanlivějších potravin.
„Trvanlivé plnotučné mléko vyšlo jedno na desetikorunu. Museli jsme jich ale s kartou Moja Biedronka koupit nejméně šest. Nevadí, nějakou dobu vydrží,“ konstatoval před marketem v Lubawce muž z nedalekého Trutnova.
„Úsporu oproti Česku odhaduji na možná tisícovku, ne-li víc. Musím ale koupit kvanta toho, co se hned nezkazí. Potom je zbytečné to přepočítávat. Vydělám vždycky,“ míní.
Boduje sadba
Jezdit do Polska za běžnými nákupy se podle starší ženy z Náchodska příliš nevyplatí, pokud nemáte do tamního obchodu nebo k benzinové pumpě stejně daleko jako v Česku.
„Potom, co šly i ceny v Polsku nahoru a kurz zlotého se pohybuje kolem šesti korun, už tam nejezdím. Těch pár věcí, co potřebuji, koupím se zanedbatelným rozdílem i doma a občas i ušetřím. Minimálně na benzinu, jehož cena je srovnatelná, a čase. Zásoby si nedělám,“ tvrdí žena.
Jeden aktuální sortiment ale zůstává podle ní v Polsku stále nedostižný. A sice květinová a zeleninová sadba. „Tu jsem tam sehnala skoro za polovinu české ceny,“ svěřuje žena nedávnou zkušenost.
Čechů přesto v polských supermarketech oproti nedávné minulosti především ve všedních dnech výrazně ubylo. Zákazníků v náchodském Lidlu bývá často víc než v sousední Kudowě-Zdroji.
Zelenina na rozdíl od sadby v evropské agrární velmoci už příliš výhodně nevychází, a to ani v trhoveckých stáncích. Kilo brambor v dolnoslezské Jelení Hoře vyšlo koncem minulého týdne na trhu kolem šedesáti korun za polskou ranou odrůdu.
Loňské brambory potom na osmnáct korun. Jahody sklizené v Polsku prodávali trhovci podle kvality od 72 do 96 korun za kilo. Lacinější stále zůstávají jablka, prvotřídní za 27 korun.
Ušetřit znamená přebírat
Doby, kdy Češi v Polsku ušetřili tisíce a odjížděli s plnou nádrží laciného benzinu, skončily. Důvody jsou letošní zdražení spojená s příchodem vládního kabinetu Donalda Tuska, kurz zlotého, oproti Česku aktuálně vyšší inflace i nedávno obnovená pětiprocentní DPH na vybrané polské potraviny.
„Donedávna jsem nemusela vybírat a vždycky to bylo v Polsku lacinější. Dnes musím hodně přebírat, abych neprodělala,“ shrnula žena z Hradce Králové. Hitem stále zůstávají cigarety o třetinu lacinější nežli v Česku.