Hlavní obsah

Slintavka a kulhavka potvrzena 50 kilometrů od českých hranic

2:13
2:13

Poslechněte si tento článek

Malacky

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, byla potvrzena slintavka a kulhavka, uvedl slovenský ministr zemědělství Richard Takáč. Už dříve podezření zmínil v neděli jeho český protějšek Marek Výborný (KDU-ČSL). Ten avizoval zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav–Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku.

Foto: Aleš Fuksa, Novinky

Policejní a veterinární hlídky si ve Starém Hrozenkově dezinfikují podrážky při průjezdu kamionu s mléčnými produkty.

Článek

Tato vysoce infekční choroba sudokopytníků se vyskytla na velké farmě u obci Plavecký Štvrtok. Jde už o páté potvrzené ohnisko nákazy na Slovensku.

Ministr Výborný o podezření na výskyt nebezpečné nemoci skotu blízko českých hranic informoval během nedělního. „Z tohoto důvodu s okamžitou platností zpřísňujeme se Státní veterinární správou režim kontrol na hraničním přechodu Lanžhot,“ napsal na sociální síti X ministr.

Ředitelka jihomoravské krajské veterinární správy Jana Kozáková řekla, že podoba případných přísnějších opatření se teprve musí promyslet a domluvit. „Přemýšlíme nad tím, co by šlo dělat jinak,“ uvedla.

Informaci o bezprostředním zpřísnění zatím nemají ani krajští mluvčí policie a hasičů.

Dosavadní kontroly se v kraji kromě Lanžhota týkají ještě přechodů Mikulov–Drasenhofen na Břeclavsku a Hatě–Kleinhaugsdorf na Znojemsku. Hasiči tam instalovali dekontaminační rohože a nadále se starají o jejich provoz. Vozidla pomáhá kontrolovat policie.

Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu nástrojů, dopravních prostředků či oděvů. Na člověka je onemocnění nepřenosné. V ČR byla u zvířat nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V posledních době se objevila nejprve v Maďarsku, poté na Slovensku.

Výběr článků

Načítám