Článek
Průměrná výše nájmu napříč Českem činila podle dat poradenské společnosti Deloitte mezi červencem a zářím 310 korun za metr čtvereční měsíčně. V případě zmíněného modelového bytu to znamenalo měsíční platbu 21 700 korun. Proti druhému čtvrtletí částka vzrostla o 1,6 procenta, meziročně je výše o 5,8 procenta.
„Odhaduji, že během podzimu a zimy můžeme očekávat podobný nárůst cen nájmů jako během letošního léta,“ uvedl Petr Hána, ředitel oddělení nemovitostí a stavebnictví v Deloitte.
Nejvíce za své nemovitosti tradičně chtějí majitelé v Praze. Zmíněný modelový byt tam stojí zhruba 29,5 tisíce korun měsíčně. V Brně by stejný pronájem vyšel na více než 25 tisíc.
Dostupnost bytů zhoršuje slabá výstavba i nízké české mzdy
Ve dvou největších městech Česka ceny mezičtvrtletně rostly výrazně nadprůměrně. Hána však podotýká, že zdražování nájemného je citelné také v regionech. Například i dlouhodobě nejlevnější Ústí nad Labem poprvé překonalo hranici 200 korun za metr čtvereční měsíčně.
Nejvyšší nájmy jsou podle Deloitte v novostavbách a developerských projektech. Metr čtvereční tam každý měsíc vyjde v průměru na 376 korun. Ve starších cihlových domech je to 310 korun a v panelových 263 korun.
Zdražování teprve začíná
Analytici a realitní experti se ve svých předpovědích shodují, že zdražování nájemního bydlení zdaleka neskončilo. Někteří uvádějí, že aktuální vývoj na trhu je jen začátek a větší růst cen teprve přijde.
„Růst nájmů se projeví v plné míře až s ročním zpožděním, protože nájemní smlouvy nelze měnit okamžitě. Tento proces způsobí, že ceny nájemného budou v nadcházejících letech ještě výrazně růst,“ konstatoval Tomáš Jelínek, ředitel realitní kanceláře Century 21.
Tlak na další zvyšování nájemného se primárně odvíjí od vysokých cen bytů. Ty v letošním roce začaly opět prudce růst. Data Deloitte ukazují, že průměrná cena napříč Českem stoupla ve druhém čtvrtletí meziročně o necelých 12 procent na 101 700 korun za metr čtvereční, tedy na více než sedm milionů za 70metrový byt.
Zdražování komplikuje běžným domácnostem už tak složitou cestu k pořízení vlastního bydlení. Vzhledem k současným sazbám hypoték, které banky snižují jen velmi pomalu, mají problém na úvěr dosáhnout i průměrně vydělávající rodiny. Část lidí tak nemá jinou možnost než jít bydlet do pronájmu.
Zájem o prohlídky nájemních bytů proto dosahuje nebývalých hodnot. „Nabídka nestačí uspokojovat poptávku,“ dodal Hána.
Služba Bezrealitky, která umožňuje pronajímat nebo prodávat byty bez nutnosti využití realitního makléře, uvedla, že ve třetím čtvrtletí se o jeden pražský byt přetahovalo i více než 70 zájemců. V Brně jich bylo 35.
Počet lidí poptávajících pronájem navíc neklesal ani zkraje čtvrtého kvartálu. Ten přitom bývá tradičně slabší, jelikož z trhu zmizí například značná část studentů, která již své bydlení vyřešila.
Vliv na nájemní trh stále mohou mít též Ukrajinci, kteří v Česku nalezli útočiště před válkou. I někteří movitější z nich, kteří by normálně uvažovali o pořízení vlastního bytu, zůstávají v nájmu. Část proto, že počítá s návratem do vlasti. Dalším zase statut osoby s dočasným pobytem komplikuje získání hypotéky.
Drahé byty zároveň ovlivňují přemýšlení pronajímatelů. Jejich pořízení je již natolik nákladné, že by se jim při současných cenách nájemného nemuselo vyplatit nemovitost pronajímat. Nedosáhli by požadovaného výnosu. Proto zdražují.
V kurzu budou malé byty
Růst cen ovlivní podle odborníků i preference nájemníků. „Zvyšující se náklady na nájemné pravděpodobně podpoří zájem o menší byty a alternativní možnosti bydlení,“ uvedl nezávislý realitní makléř Iztok Toplak.
Změny už se na trhu začínají projevovat. Analýza portálu Sreality, největšího inzertního webu zaměřeného na nemovitosti, ukázala, že za poslední tři roky vzrostla poptávka po bytech s dispozicemi 1+kk, 1+1 a 2+kk o 22 procent. U větších bytů to bylo o 18 procent.
Hana Kontriš, manažerka oborových služeb Seznam.cz, dodává, že realitní makléři, s nimiž je firma v kontaktu, hlásí i rostoucí zájem o pronájmy samostatných pokojů nebo spolubydlení.
Kvůli vyšší poptávce se dá počítat s tím, že nájmy malých bytů porostou rychleji než v případě těch větších. Za poslední tři roky stouply nabídkové ceny nájemného v případě zmíněných menších dispozic takřka o 28 procent. U velkých bytů to bylo zhruba o pětinu.