Článek
„Rozsudek prvního stupně je věcně správný,“ uvedla předsedkyně odvolacího senátu Ivana Kotrčová.
Společnost Viktoriagruppe, která zkrachovala v roce 2014, skladovala podle tvrzení české strany v Bavorsku pro český stát palivo za zhruba miliardu korun. ČR se následně nemohla k naftě skoro dva roky dostat.
V červenci 2016 podepsala Státní správa hmotných rezerv s novým majitelem skladu, firmou Krailling Oils Development, a insolvenčním správcem smlouvu, na jejímž základě Česko získalo naftu zpět. Vlaky ji odvezlo na své území.
Möllen ale české vlastnictví nafty nikdy neuznal. Jeho právní zástupce na počátku soudního jednání před téměř třemi lety uvedl, že smlouvu uzavřel pouze z toho důvodu, že bylo potřeba dostat naftu ze skladu pryč. Kdyby tam zůstala, degradovala by.
Pohonné hmoty však byly podle něj od počátku insolvenčního řízení s Viktoriagruppe brány jako součást majetku zkrachovalé firmy. ČR podle něj nepožádala o vyloučení paliva z majetkové podstaty společnosti. Podle Möllena tak nafta nepřešla do vlastnictví České republiky.
Soudy nicméně dospěly k závěru, že je ČR právoplatným vlastníkem nafty na základě platné smlouvy.
V kauze Viktoriagruppe proběhla řada soudů, padaly nepodmíněné tresty vězení, ale i zprošťující verdikty. Například bývalé šéfy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Tomáše Perutku a Ondreje Páleníka soudy před třemi lety zprostily obžaloby ze způsobení padesátimilionové škody uzavřením smluvního dodatku s Viktoriagruppe.
Naopak jejímu jednateli Petru Malému na jaře pražský městský soud nepravomocně uložil osmiletý trest vězení za podvod, kterým měl SSHR připravit o více než 100 milionů korun.