Článek
"V Evropě je biodiverzita v krizi. Vymírání druhů běží bezprecedentním tempem," varovala komise. Dopady to má na čistotu vod, vzduchu, na ochranu před povodněmi i na různé ekonomické a sociální oblasti. Citelně se to dotýká zemědělství, například opylování. To se v Evropě zhoršuje, zdůraznil Brusel.
Strategie obsahuje několik oblastí, na které se unie chce v příštích deseti letech zaměřit. Jde třeba o kontrolu a opatření proti takzvaným invazivním druhům. Ty jsou nebezpečím pro původní evropské rostliny a zvířata, neboť narušují lokální flóru a faunu. Do Evropy se dostávají náhodně, ale i jsou sem také dováženy, třeba k využití v zemědělství.
Také Česko registruje úbytek
Unie také hodlá lépe uplatňovat už existující pravidla pro ochranu přírody, zvýšit využívání "zelených" technologií, tedy těch, které jsou citlivější k zvířatům i rostlinám. Hodlá rovněž zabezpečit a lépe chránit populace ryb v evropských vodách.
Problémy s ubýváním druhů má i Česko. Přibližně třetina z asi 80 000 rostlinných a živočišných druhů vyskytujících se v ČR se podle přírodovědců nachází v nepříznivém stavu. Jen asi pětinu sledovaných druhů experti označují za bezproblémovou. Stovky druhů už vymřely nebo vymizely.