Článek
Je to nižší pokuta, než jakou navrhovala Evropská komise, kdy se mělo jednat o 3,4 miliónu eur (zhruba 88 miliónů korun).
Celá věc se táhne od září 2005, do kdy měla ČR příslušnou směrnici převést do svého práva. Unijní soud v Lucemburku po žalobě Evropské komise vynesl v lednu 2010 rozsudek, podle něhož ČR porušila unijní právo. Ani poté se nic nestalo a následovala další žaloba komise, která žádala po Praze vysokou pokutu. Česká republika nakonec přijala příslušnou novelu zákona koncem srpna 2011.
Penzijní pojištění zaměstnanců v Česku neexistuje
Za toto prodlení komise nadále požadovala pokutu 3,4 miliónu eur. Generální advokát Jääskinen nyní došel k závěru, že nesplněním požadavků rozsudku z ledna 2010 Česká republika skutečně porušila unijní právo a doporučil pokutu jeden milión eur a zaplacení soudních výloh.
Spor se týkal směrnice nazývané IORP a sjednocující v unii pravidla pro instituce, spravující důchodové pojištění zaměstnanců a dohled nad jejich fungováním. Česká strana se zavedení směrnice bránila tím, že v zemi penzijní pojištění zaměstnanců neexistuje, a není proto důvod pro její převedení do českého práva. Novela zákona, která tento druh důchodového pojištění v ČR zakázala, nakonec ale vyhověla také požadavkům EU a vstoupila v platnost koncem srpna 2011.