Článek
Zákaz se nově týká mimo jiné uzenin a konzerv. „Současná mimořádná veterinární opatření platí na území celého okresu. Mezi veterinární opatření, která v dané oblasti platí, patří zákaz lovu a krmení divokých prasat, monitoring divokých prasat a také vyšetření evidovaných chovů prasat domácích v této zóně,” uvedl Vorlíček.
Veterináři již po prvním potvrzení výskytu afrického moru prasat testovali prasata chovaná společností Zemet u Zlína, výsledky byly negativní, zvířata jsou tam zdravá. Nyní by se měly po rozšíření oblasti podle Vorlíčka zkontrolovat další tři chovy.
Sedm testovaných zvířat, u čtyř nákaza
V původní vymezené oblasti museli lidé také nahlásit doma chovaná prasata. V zamořené oblasti bylo do pondělí nalezeno 17 uhynulých prasat divokých. [celá zpráva]
Nákaza se zatím potvrdila u čtyř ze sedmi testovaných zvířat. U tří prasat byly testy negativní. „U deseti se na výsledky ještě čeká,” řekl Vorlíček.
Uhynulá těla divočáků je podle něj velmi důležité z terénu odstraňovat, ještě půl roku po smrti totiž mohou být zdrojem nákazy.
První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června u nemocnice na kraji Zlína. Nákaza se v Česku objevila poprvé. Přenášejí ji volně žijící zvířata. Pro lidi není nebezpečná.