Článek
ČRo v pondělí uvedl, že tyto informace překvapily ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (ČSSD). "Žádnou takovou informaci nemám. V každém případě ten proces byl naprosto transparentní, rozhodovala cena, která měla být předložena v daný okamžik," řekl ministr.
Podle ČRo Gazprom poslal závaznou nabídku v řádném termínu. Kvůli převodu přes tři bankovní ústavy se ale zdržel převod registračního poplatku. O tři dny později rozhodovali o účastnících řízení privatizační poradci a Gazprom vyškrtli, a to přesto, že peníze na příslušném účtu už byly a konsorcium po dohodě s poradci nabídku zopakovalo.
Ruská firma si na podivný postup při privatizaci písemně stěžovala tehdejšímu premiérovi Vladimíru Špidlovi. Ani tato stížnost prý ale nebyla vyslyšena. Kabinet již dříve dal najevo, že nabídky ze zemí bývalého Sovětského svazu v sobě skrývaly bezpečnostní rizika.
Gazprom prý měl lepší nabídku
PKN Orlen zaplatil za Unipetrol téměř 13 miliard korun a další skoro dvě miliardy za odkoupení pohledávek holdingu. PKN Orlen se chystá některé, pro něj nezajímavé, podniky z holdingu Unipetrolu prodat [celá zpráva].
Naopak Gazprom ve strategickém plánu, který ČRo získal, plánoval udržení všech podniků a jejich rozsáhlou modernizaci včetně řešení ekologických problémů. Nabídl prý i expanzi firmy do okolních států.
Okolnosti privatizace Unipetrolu a podezření, že ji provázela korupce, vyšetřovala několik měsíců česká parlamentní vyšetřovací komise. Kauzou se zabývala i obdobná komise polská. Česká komise má v úterý předložit Sněmovně výsledky své práce.