Článek
Zavřené musí zůstat obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních, ale také všechny bazary, zastavárny a sběrny. Omezení opakovaně kritizuje Svaz obchodu a cestovního ruchu CR.
„Tato regulace nemá smysl. Obtěžuje lidi, kteří netuší, kdy a kde bude zavřeno, a komplikuje jim život. Není s ní spokojena ani většina pracovníků v obchodech, kteří chtějí mít možnost volby, kdy pracovat a kdy si vzít volno,” řekl Novinkám prezident SOCR Tomáš Prouza.
Podle něj zbytečně poškozuje i malé obchody, které by mohly mít otevřeno – ale jsou v nákupním centru, jehož majitel raději zavře, protože se mu provoz nákupního centra s půlkou zavřených obchodů nevyplatí. V nákupních centrech jsou i restaurace a provozovatelé dalších služeb, kteří přicházejí o potenciální zákazníky a možnost provozovat svoji podnikatelskou činnost.
Svátky, kdy musí mít velké obchody zavřeno |
---|
1. leden – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok |
Velikonoční pondělí |
8. květen – Den vítězství |
28. září – Den české státnosti |
28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu |
24. prosince – Štědrý den – prodej omezen do 12 hodin |
25. prosinec – 1. svátek vánoční |
26. prosinec – 2. svátek vánoční |
„Častým argumentem zastánců zákona je ochrana zaměstnanců, ale bohužel v tomto případě jsou argumenty rovněž liché, protože se jedná o ochranu zaměstnanců pouze velkých obchodů. Proč je třeba chránit ty z velkých obchodů a z malých nikoliv? Jaký je v nich rozdíl, že se na ně regulace nevztahuje? Jedná se přece o jasnou diskriminaci,” dodal Prouza.
Zaměstnanci mnoha obchodů, které nesmějí mít otevřeno, navíc stejně do práce musí přijít, protože provozovatelé využívají těchto dnů k inventurám.
Proti zákonu podala koncem roku 2016 stížnost k Ústavnímu soudu skupina senátorů. Stížnost vedle SOCR podpořila i Hospodářská komora.
Odbory jsou spokojené
Zákon, který před dvěma lety prošel hlasy ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, podporují odbory s tím, že zaměstnanci obchodů tak mohou trávit sváteční čas s rodinou.
„Zákon platí dva roky, za tuto dobu vstoupil do povědomí zaměstnanců i veřejnosti a obě strany jsou s ním spokojeny. Z našeho pohledu není důvod zákon měnit, maximálně ho rozšířit na všechny svátky, neboť co připouštíme, je, že veřejnost může být trochu zmatená, který den jsou provozní jednotky uzavřeny. V době, kdy byl zákon předkládán, však bylo sedm dnů přijatelným kompromisem,“ řekla Novinkám prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renáta Burianová.
Podobné omezení platí i v některých dalších evropských zemích. Rozšíření zákazu na všechny svátky prosazuje také lidovecký poslanec Jiří Mihola.
Regulace na druhou stranu pomáhá prodejům menších prodejen a e-shopům.