Článek
Slováci mají již jen dva dny na to, aby si v komerčních bankách vyměnili slovenské mince za eura. Peněžní ústavy od 1. července budou měnit jen slovenské papírové bankovky. Peníze ale stále bude přijímat NBS. Papírové bankovky budou peněžní ústavy měnit do konce roku 2013, NBS bez časového omezení.
"Hlavně drobné mince zůstávají zapomenuté na různých místech, hozené do fontán a lidé si je nechávají jako památku," uvedla Kováčová. Zkušenosti zemí, které zavedly euro v minulých letech, jsou stejné - do centrální banky se nevrátilo původní množství bývalé domácí měny, dodala Kováčová.
Začátkem předposledního červnového týdne bylo v oběhu více než 22,5 miliónu kusů slovenských bankovek, což je téměř pětina v porovnání s koncem roku 2008. Mincí zůstala zhruba třetina (téměř 406,6 miliónu kusů).
Změna měny proběhla bez větších problémů
Slováci měnili koruny za eura od ledna konverzním kurzem 30,1260 SKK/EUR. Změny se uskutečnily bez výraznějších problémů. V obchodech lidem mají k lepší orientaci až do konce roku pomáhat dvojité cenovky, ve kterých jsou ceny v eurech i korunách.
Zavedení společné měny přispělo jen nepatrně k růstu cen. Nenaplnily se tak obavy z případného zdražování po změně platidla. Zvyšování cen navíc tlumila hospodářská krize. V květnu inflace zpomalila na historické minimum 1,1 procenta.
NBS již před časem uvedla, že vliv přechodu na euro na inflaci byl srovnatelný s vlivem přechodu na euro v dalších zemích. Zavedení nové měny k celkové harmonizované inflaci přispělo méně než 0,2 procentními body.