Hlavní obsah

Na registraci k paušální dani zbývá pár dní. Části živnostníků se vyplatí

4:06
4:06

Poslechněte si tento článek

Zájemci z řad podnikatelů a živnostníků o přihlášení k paušální dani pro letošek by si měli pospíšit. Lhůta vyprší už v pátek. Paušální měsíční platba se podle expertů vyplatí hlavně těm OSVČ, které mají vyšší příjmy, nízké výdaje a nevyužívají daňové slevy ani bonusy.

Foto: Profimedia.cz

Paušální daň zahrnuje minimální zdravotní pojistné 3143 Kč, sociální pojistné 5473 Kč a daň z příjmů 100 Kč.

Článek

„Pro svobodná povolání s šedesátiprocentním výdajovým paušálem se paušální daň vyplatí při ročních příjmech od 600 tisíc do dvou milionů korun. U povolání se čtyřicetiprocentním paušálem, jako jsou například finanční poradci, je tento režim výhodný už při příjmu od 400 tisíc ročně,“ uvedla Nikola Žítková ze společnosti NeoTax.

Paušální daň umožňuje hradit daň z příjmů ve výši pouhé stokoruny spolu s odvody na důchodové a zdravotní pojištění v jediné měsíční platbě, a to bez povinnosti podávat daňové přiznání a přehledy.

Zavedena byla od roku 2021 původně s limitem ročních příjmů jeden milion korun, od předloňska se ale limit zdvojnásobil. Loni se k ní nově přihlásilo téměř 32 tisíc osob samostatně výdělečně činných. Celkem ji tak už využívalo zhruba 125 tisíc OSVČ.

ZMĚNY V ROCE 2025: Odvody živnostníků se opět zvýší

Ekonomika

Symbolická daň

Oznámení o vstupu do paušálního režimu lze podat na finančním úřadě, poštou nebo elektronicky datovou schránkou či přihlášením do daňové schránky na portálu Moje daně.

Pásmové rozdělení paušálního režimu zůstává i pro rok 2025 stejné – základním kritériem je výše příjmů OSVČ, přičemž sekundárním hlediskem je druh činnosti nebo výše výdajového paušálu.

Pro většinu účastníků, tedy pro první pásmo, vzrostla letos měsíční záloha o 1218 korun na 8716 Kč. V této částce je zahrnuto minimální zdravotní pojistné 3143 Kč, minimální sociální pojistné 5473 Kč a symbolická daň z příjmů 100 Kč.

V ostatních pásmech se výše záloh nemění. V tom druhém tedy činí měsíční záloha nadále 16 745 Kč a ve třetím 27 139 Kč. Termín pro splatnost záloh je vždy do 20. dne v měsíci.

Podle Jana Bonaventury z Bredford Consulting se výše paušální daně u prvního pásma sice mírně zvyšuje, ale stále platí, že pro většinu podnikatelů je to nejvýhodnější způsob zdanění, pokud podmínky pro vstup splňují.

„Navíc pokud se v průběhu roku ukáže, že je režim nevýhodný, existují možnosti, jak se paušální dani vyhnout,“ dodal.

Za výhodu označil i vyšší sociální pojištění. „V paušální dani je o něco vyšší, dostanete tak o něco vyšší důchod. Rozdíl je to malý, ale existuje,“ podotkl Bonaventura.

Paušální daň je podle něj ideální i pro ty živnostníky, kteří chtějí mít co největší klid. „Pravděpodobnost kontroly je při uplatňování výdajů paušálem velmi malá, při platbě paušální daně je ještě nižší,“ doplnil.

Za nevýhodu označil složitější prokazování příjmů. „To se týká zejména OSVČ, které žádají o hypotéku. Pak doporučuji konzultaci s bankéřem či poradcem,“ řekl Bonaventura.

Ačkoliv se z režimu paušální daně nedá dobrovolně v průběhu roku vystoupit, lze toho dosáhnout nepřímo. „Živnostník se může stát plátcem DPH, nechat se zaměstnat či mít příjmy, které nejsou v paušálním režimu přípustné,“ popsal.

Následně už lze uplatnit standardní výdajový paušál či prokázat výdaje a uplatnit odpočty a slevy.

Má se vrátit EET? Velké firmy jsou pro, malé nesouhlasí

Ekonomika

Výběr článků

Načítám