Článek
Nejvíce cestujících v květnu cestovalo na linkách do Amsterdamu, dále do Minsku a Paříže.
Podobný meziroční pokles pražské letiště zaznamenalo i v dubnu, a sice o 99,6 procenta.
Extrémní pokles cestujících je přímým důsledkem globální pandemie covid-19 a s ní souvisejícími restrikcemi. Česko dokonce v polovině března zcela zavřela hranice.
Pražské letiště koronavirová krize zasáhla nejvíce v Evropě
Pražské letiště také v březnu odbavilo 434 719 cestujících oproti 1,23 milionu před rokem. Šlo o 65procentní meziroční pokles, společně s mnichovským letištěm a berlínskými letišti Tegel a Schönfeld největší v Evropě.
Omezení vycestování se začaly částečně zmírňovat na konci dubna, téměř neomezeně lze však cestovat až od první poloviny června. Letečtí přepravci však reagují opožděně i s ohledem na to, že poptávka je nižší. Letiště tak má nyní potvrzeno obnovení letů od 21 leteckých společností do více než 70 destinací. To je zhruba polovina nabídky leteckých spojení v loňském roce.
First 2020 data already show significant impact of #COVIDー19 on air transport ✈️
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) June 16, 2020
The vast majority of the EU’s airports with available March 2020 data registered a sharp decrease in the number of passengers handled compared with March 2019 📉
👉 https://t.co/4qXgY7BVk9 pic.twitter.com/h9Spnb6kGC
Hlavním cílem letiště je obnovit primárně přímá letecká spojení do tzv. klíčových destinací, což jsou velká významná evropská města, která zároveň fungují jako přestupní letecké uzly. Sem patří například Londýn, Frankfurt, Paříž, Amsterdam, Madrid nebo Vídeň.
„Celkem máme vytipovaných 45 takových destinací. V současné době máme potvrzené letecké spojení do 32 z nich,” uvedla mluvčí letiště Kateřina Pavlíková.