Článek
Cenu, za kterou si pozemky pořídila, firma nekomentovala. Kunovský jen uvedl, že jde o nejdražší a nejkomplikovanější transakci v historii společnosti. „Plánovaná rezidenční čtvrť bude mít název Nový Karlín. Akvizici jsme projednávali více než dva roky,“ říká Kunovský.
Pozemky v sousedství sídliště Invalidovna patří svojí rozlohou k těm větším územím, na nichž se v Praze v dohledné době bude stavět. Například konkurenční developer J&T Real Estate má v sousední lokalitě Rohanského ostrova k dispozici dva hektary.
Centrum Nového Žižkova Evy Jiřičné nakonec počítá s jedinou věží místo tří
Zmíněná více než tisícovka bytů bude zčásti určena k prodeji, zčásti bude sloužit k nájemnímu bydlení. Pod taktovkou Central Group má v lokalitě vyrůst také několik komerčních prostorů. Mezi nimi například obchody, restaurace nebo kavárny.
Skupina pro Novinky uvedla, že zatím hodlá udržet v provozu sportoviště v okolí hotelu. Samotný hotel ale provozovat nebude. Neumožňuje to podle ní jeho technický stav. O tom, co bude se stavbou dál, zatím není jasno.
Developer by chtěl začít stavět v průběhu roku 2028. Výhodou pro něj je, že pražské zastupitelstvo minulý týden schválilo změnu územního plánu. Ta výstavbu rezidenční čtvrti umožní. Rozhodnutí zároveň pomůže urychlit povolovací proces.
Před začátkem stavby musí Central Group kromě zisku potřebných razítek uspořádat podle dohody s městem také urbanistickou soutěž a zhotovit architektonický návrh. Na základě toho pak stanový přesný počet bytů i konkrétní podobu jednotlivých budov a jejich okolí.
Kunovský chce, aby se na přípravě podílelo více architektonických studií. Podobně je tomu u dalších projektů firmy, například na Žižkově nebo na Praze 6. „Pro návrhy staveb v této lokalitě plánujeme oslovit desítky různých architektonických ateliérů,“ plánuje Kunovský.
Karlín dál láká developery
První lidé by se do nových bytů mohli nastěhovat v roce 2030. Kompletně hotovo má být o další tři roky později. Central Group se s městskou částí dohodla, že vybuduje a zdarma na ní převede tisíc metrů čtverečních ordinací a kanceláří. Městu a městské části pak zaplatí příspěvek ve výši 250 milionů korun. Celkem tak odvody mají činit přes 325 milionů.
Karlín se začal výrazně měnit po ničivých povodních z roku 2002. I po více než dvaceti letech je ale pro developery nadále lákavou lokalitou. Například kvůli množství zdejších kanceláří nebo dobrou dopravní dostupností do centra.
Kromě Central Group se v Karlíně angažuje zmíněná J&T Real Estate. Ta chce na Rohanském ostrově také stavět zhruba tisíc nových bytů. Začít by měla na přelomu letošního a příštího roku. Už třetím rokem staví ve stejné lokalitě své kancelářské budovy a rezidence další developerská společnost Sekyra Group podnikatele Luďka Sekyry.