Článek
Minulý měsíc ceny másla povyskočily o dalších 3,5 procenta. Jsou tak o 40 procent výše než před rokem. Kilogram másla stál v říjnu podle Českého statistického úřadu přes 235 korun, tedy o téměř deset korun víc než v září.
Dražší máslo bylo v minulosti jen jednou, a to v říjnu 2017. Tehdy stálo kilo ještě o šest korun víc. Ačkoliv podle jednorázového šetření statistiků ze druhé poloviny letošního října se kilogram prodával v průměru za rekordních 275 korun, což je 69 Kč za čtvrtku.
S máslem obchody a mlékárny zneužívají situaci. Opakuje se to každý rok, řekl Výborný
Agrární analytik Petr Havel podotkl, že máslo teď mnoho obchodníků nabízí v rámci slev, takže spotřebitelé ho mohou nakoupit levněji, než ukazují statistiky. Místo až 70 korun za čtvrtku tak mohou zaplatit i méně než padesátikorunu.
Ceny másla mimo slevy mírně poklesnou v závěru roku, kdy skončí vyšší poptávka po něm kvůli pečení cukroví
„Ceny másla mimo slevy mírně poklesnou v závěru letošního roku, kdy skončí vyšší poptávka po něm kvůli pečení vánočního cukroví,“ řekl Novinkám Havel.
Mléko už začíná zlevňovat
Po Novém roce pak očekává další mírný pokles cen v řádu jednotek procent. „Bude to maximálně tak do deseti procent. Na trhu bude více výchozí suroviny, tedy mléčného tuku, ale zřejmě dojde i k zastavení dosavadního mnohaměsíčního růstu cen mléka jako takového. Což se ostatně projevuje už v poklesu cen polotučného trvanlivého mléka, jak nyní uvedl Český statistický úřad,“ podotkl analytik.
Ceny polotučného trvanlivého mléka klesly v říjnu o výrazných 15 procent, u plnotučného mléka však ještě o takřka dvě procenta stouply.
Inflace se přiblížila třem procentům, máslo meziročně zdražilo o více než 40 procent
Havel upozornil, že ceny másla reagují vždy s odstupem, protože nějakou dobu trvá, než se z mléka vyrobí a dostane se na pulty obchodů. Tučnost mléka se podle Havla na podzim a v zimních měsících zvyšuje, takže mléčného tuku i k výrobě másla – ale nejen jej – bývá na trhu více než v létě a na sklonku léta.
Kdo za to může?
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) o víkendu prohlásil, že za mimořádné ceny másla v českých obchodech mohou mlékárny i prodejci, kdy část z nich se podle něj snaží situaci na trhu zneužít a maximalizovat zisky.
Podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy máslo v Česku zdražuje nejvíc v celé EU, například dvanáctkrát rychleji než třeba v Maďarsku. Za hlavní původce zdražení přitom označil obchodní řetězce. „Dvě největší skupiny, obě německé, ovládají přes polovinu českého trhu, šponují ceny více, než by bylo nutné a než by odpovídalo reálné tržní situaci,“ tvrdí.
Potravinářská komora v pondělí uvedla, že máslo rekordně zdražilo kvůli vyšším výkupním cenám mléka, nedostatku mléčného tuku na trhu, ale i vyšší ceně lidské práce a energií.
„Mlékárenství, a obecně celý sektor potravinářství, je energeticky velmi náročné odvětví. Vyšší ceny elektřiny než v Česku jsou už jen v Německu, Irsku a v Dánsku,“ poukázal mluvčí komory Marek Zemánek. K cenám syrového mléka pak sdělil, že zatímco v lednu stál litr 10,79 koruny za litr, v září to bylo 11,45 Kč.
Pokud jde o obchodní přirážky, podle statistiků výrobci másla v září meziměsíčně zvedli jeho cenu v průměru o 15,80 Kč za kilogram. „Obchodní řetězce ovšem, na rozdíl od výrobců, podle statistického úřadu z měsíce na měsíc v září navýšily svou obchodní přirážku u másla po odečtení DPH o 15 procent, tedy o 26,93 Kč za kilogram. Takto razantní navýšení cen v ochodech přitom není nijak opodstatněné,“ uvedl Zemánek.
Proč je v Česku drahé máslo? Tady je přehled výmluv
Většinu nákladů podle něj nesou výrobci másla. „Téměř sedmdesát procent z ceny másla totiž tvoří cena mléka a mléčného tuku,“ dodal.
Kromě cen zemědělců se do pultových cen promítají i náklady a přirážka zpracovatelů, náklady na obaly, náklady na přepravu, náklady na skladování, a náklady a přirážka obchodních řetězců. „Roli hraje také zvýšená poptávka, která je větší zpravidla před svátky jako Velikonoce a Vánoce, a marketingové kampaně obchodních řetězců,“ sdělila Novinkám mluvčí Agrární komory Barbora Pánková.
Chovatelé mají podle ní jen omezený vliv na ceny mléka, za které sami prodávají. Jsou podle ní určovány na evropském, potažmo globálním trhu.
Běžná cena je už přes 70 korun
„Výkupní ceny mléka v Evropě se nyní poměrně drží. Nicméně ze statistik vyplývá, že od letošního ledna až do září dodali chovatelé do tuzemských mlékáren více mléka než za stejné období loni a vyrobilo se také více tuku, který je pro produkci másla zásadní,“ doplnila Pánková.
Mluvčí obchodních řetězců Tomáš Prouza na dotaz Novinek k aktuálnímu vývoji neodpověděl. Podle dat srovnávače Kupi.cz, který dlouhodobě sleduje ceny v hypermarketech a supermarketech, se průměrná akční cena másla v říjnu pohybovala okolo 54 Kč za 250gramové balení. Nejnižší cena v rámci letákových akcí byla 39,90 Kč a průměrná běžná cena 66,80 Kč.
„V listopadu máslo v akci průměrně zdražilo na 56,70 Kč a běžná cena vzrostla na 71,60 Kč. O čtyři koruny se zvýšila také nejnižší cena v letákových akcích na 43,90 Kč, upozornila analytička Kupi.cz Monika Kopčilová.