Článek
Část lidí včetně místních opozičních zastupitelů naopak provozovateli areálu, společnosti TMR Ještěd, pořádně vyčinila. Důvod? Podle Jindřicha Felcmana, zastupitele za sdružení Liberec otevřený lidem a spolupředsedy libereckých Zelených, za to může aktuální společenský kontext.
„Na jedné straně nám vláda říká, ať šetříme, ať si ztlumíme topení a vezmeme si tlustý svetr, a na druhé straně je skiareál, který zasněžuje v říjnu v patnácti stupních na sluníčku,“ konstatuje Felcman. „Politika vlády tak zjevně nutí šetřit jen ty chudší a firmy jako skiareál na Ještědu šetřit nemusí.“
Firma TMR Ještěd, která patří do skupiny Tatry Mountain Resorts miliardáře Igora Rattaje, se brání tím, že letošek se v ničem neliší od postupu v loňském roce, kdy poprvé naplno začala používat technologii Snowfactory. Vloni ji spustila 6. října a vyráběla s její pomocí sníh až do zahájení sezony v první polovině prosince.
Na Ještěd jen po svých nebo autem minimálně tři roky. Oprava zřícené lanovky se protáhne
Za senzaci také nepovažuje to, že k tomu potřebuje elektrickou energii. „Stejně tak jako například bazény nebo jiná sportoviště potřebují pro zabezpečení svého provozu a obživu elektrickou energii, stejná situace platí i pro lyžařské areály,“ řekl Seznam Zprávám Jakub Hanuš, ředitel skiareálu.
Upozornil také na to, že areál nemá nárok na zastropované ceny. „Vynaložené prostředky - nejen na zasněžování - jdou čistě z našich zdrojů, a nikoliv ze státních dotací,“ dodal.
Na Ještědu je dnes 11°C. U tohoto konkrétního sněžného děla činí spotřeba: proud: 3 MWh/den voda: 47.520 litrů/den Tedy...
Posted by Miloslav Kombajn Hamrik on Tuesday, October 11, 2022
Zpráva o prvním sněhu na Ještědu vyvolala velké pozdvižení i na sociálních sítích. TMR tam lidé označují nehezkými výrazy, pochopení vyjádřil jen mnohem menší počet diskutujících.
Není to poprvé, co se v regionu řeší otázka nutnosti zasněžování. Už před třemi lety spustily některé skiareály v Jizerských horách kampaň, v níž vysvětlovaly, že technický sníh je jen voda a vzduch, žádná chemie. A že voda není spotřebována, jen změněna na jiné skupenství a stoprocentně se vrací do přírody. Vlekaři tak reagovali na názory přicházející ze sousedních Krkonoš.