Článek
Představitelům členských a nečlenských států OPEC se v dubnu nepodařilo dohodnout se na zmrazení těžby. Dohoda mohla pomoci k růstu cenám ropy, jejichž nízká úroveň trápí přední světové producenty této suroviny včetně Ruska. Jednání o zmrazení těžby na lednové úrovni zkomplikoval požadavek Saúdské Arábie, aby se k dohodě připojil i Írán, který ale zmrazení odmítá.
"Na 70. léta, kdy skupiny největších blízkovýchodních producentů mohly vytvářením kartelových struktur jako OPEC určovat podmínky na světovém trhu s ropou, by se mělo zapomenout," napsal Sečin o víkendu Reuters. "Množství objektivních faktorů v současnosti vylučuje, aby nějaký kartel mohl diktovat trhu svoji vůli... Pokud jde o OPEC, ten coby soudržná organizace prakticky přestal existovat," napsal také v e-mailech, které mohly být zveřejněny až v úterý.
Šéf společnosti Rosněfť byl vůči OPEC skeptický i dříve. Apeluje na Rusko, aby se vzdalo naděje na to, že ceny ropy je možné určit jinak než navrácením trhu do rovnováhy. "Klíčové faktory, které v současnosti ovlivňují trh, jsou finance, technologie a regulace. Můžeme to vidět na příkladu břidlicové ropy, která se stala mocným nástrojem vlivu na světovém trhu," napsal Sečin.