Článek
Celkem mezi podniky vláda rozdělila včetně rezervy povolenky na emise 97,6 miliónu tun oxidu uhličitého. Největší podíl budou mít energetické podniky, které si rozdělí zhruba dvě třetiny povolenek.
Nejvíce si ale polepší chemický průmysl. Schválená varianta pro něj sice předpokládá pokles v porovnání se zamítnutým plánem o 13 procent, zatímco ostatní varianty navrhovaly pro chemický průmysl pokles o 15 až 20 procent.
I pokles o 13 procent ale znamená, že chemické podniky v následujících třech letech dostanou o 17 procent povolenek více, rafinérie dokonce o 40 procent více. To znamená, žýe tyto firmy budou moci vypouštět stále více škodlivin, případně na prodeji těch "ušetřených" vydělávat.
Nejvíce emisí pro ČEZ
Největší podíl na emisích bude mít společnost ČEZ, která obdrží povolenky na 37,2 miliónu tun. V roce 2004 přitom vypustila zhruba o pět procent méně emisí. Pokud by v tom pokračovala, z prodeje těch přebývajících by dostala asi 1,5 miliardy korun. Celkově energetika získá 67 miliónu tun emisí.
Vláda původně navrhovala rozdat povolenky celkem na 107,8 miliónů tun emisí. S tím ale nesouhlasilo nejen ministerstvo životního prostředí, ale i Evropská komise, která návrh snížila o deset miliónů tun.
S povolenkami mohou země obchodovat i v rámci podniků EU. Tam se obchoduje už od začátku roku, ČR přijala plán na povolenky mezi posledními. [celá zpráva]