Článek
Evropská komise proto již v roce 2002 zakázala prodej bonbonů v zemích EU. "Inspekce zjistila, že se na českém trhu mohou nebezpečné želé bonbony vyskytovat," řekla včera mluvčí SZPI Daniela Kolejková.
Želé bonbony s konjacem jsou většinou v prodeji jednotlivě a velmi často jim chybí řádné označení, a to i v českém jazyce. Mohou být nabízeny jako cukrovinky v podobě košíčků označených mini-jelly nebo mini-cups s příchutí různého ovoce
Bonbony se vyrábí i ve velikosti a tvaru, který je podobný samostatně baleným pohárkům se smetanou do kávy.
"Konjac se narozdíl od želatiny v ústech špatně rozpouští a tvar a velikost rosolovitých bonbonů může lehce ucpat krk" vysvětlila Kolejková
Zahušťovadlo v bonbónech
Podle zásady předběžné opatrnosti varovala SZPI před pochutinou už před dvěma lety, ale tehdy na českém trhu bonbony nenašla.
Přídatná látka s označením E 425, známá jako conjac, konjac, konjac gum, yam flour nebo glucomannan se používá zejména v asijských zemích jako zahušťovadlo při výrobě některých druhů potravin.
Zákaz Evropské komise se přitom vztahuje pouze na želé bonbony a to bez ohledu na jejich tvar. "Inspekce zajistila již několik případů cukrovinek v obchodní síti a jejich uvádění do oběhu na místě zakázala," uzavřela Kolejková.