Článek
Zatímco současná vláda se rozhodla, že k přijetí eura za svého mandátu již žádné kroky činit nebude, prezident Pavel po zavedení eura volá opakovaně.
„I kdybychom ještě za několik let neměli stejné platy jako v Německu, jistě by naši budoucí prosperitu podpořilo i to, kdyby byly stejně jako v Německu vypláceny v evropské měně,“ prohlásil na Nový rok prezident.
Pavel znovu vyzval k zavedení eura
Podle ekonoma banky Creditas Petra Dufka však zkušenosti ze zemí, které přijaly euro, ukazují, že společná měna není sama o sobě zárukou zářné prosperity.
„Netřeba se dívat daleko, stačí příklad Slovenska. Když přijímalo euro, byl jeho hrubý domácí produkt na obyvatele devátý nejnižší v rámci Evropské unie. Loni bylo Slovensko už čtvrtou nejslabší ekonomikou Unie, dokonce za Polskem a Rumunskem,“ řekl Dufek Novinkám.
„Euro je jen měna – nic víc, nic méně. Nevyřeší ani energetickou drahotu, která drtí konkurenceschopnost firem, ani neobstará reformu školství nebo méně byrokracie. Vkládat do něj velké nerealistické naděje znamená vytvářet prostor na velká zklamání,“ soudí Dufek.
Michal Skořepa, ekonom České spořitelny a předseda Výboru pro rozpočtové prognózy, souhlasí. „Měna, ve které jsou mzdy vypláceny, nemá podle mého soudu na ekonomickou prosperitu žádný významný vliv,“ míní.
Češi málo tlačí na vyšší mzdy, euro to nezmění
Prezident podle něj možná vychází z předpokladu, že lepší porovnatelnost mezd díky stejné měně povede k většímu tlaku zaměstnanců na sbližování mzdových úrovní s jinými zeměmi.
„Vzhledem k celkově vlažnému dlouhodobému postoji českých zaměstnanců ke mzdovému vyjednávání by ale síla tohoto efektu byla velmi nejistá,“ podotkl Skořepa.
Prezident slovy o českých mzdách v eurech podle něj možná jen obrazně vyjádřil své přesvědčení, že by české ekonomice přijetí eura pomohlo. „Čistě ekonomická bilance tohoto kroku ale zůstává nejasná: v některých ohledech by euro jistě bylo pro Česko přínosem, v jiných by ekonomiku mohlo naopak poškodit,“ komentoval Skořepa.
Podle Petra Bartoně z platformy Datarun by určitý efekt zvýšení mezd kvůli silnějšímu vyjednávání mohl nastat, ale jen krátkodobý. „Když euro zaváděli na Slovensku, chodili si někteří stěžovat na úřady, jak prý mají vyžít, když místo 25 tisíc korun teď budou dostávat jen tisíc eur,“ zmínil historickou perličku. Dříve nebo později se ovšem všichni naučí počítat v nové měně.
Bartoň dodal, že Česko se v posledních letech německým mzdám v přepočtu na kupní sílu nepřibližuje, ale naopak vzdaluje. „A Slovensko se pak – navzdory euru – od německých mezd vzdaluje ještě rychleji, když se vzdaluje i od českých,“ uzavřel.
Úspěšné Polsko
Podle Miroslava Nováka, analytika společnosti Akcenta, euro nezajistí ani vyšší růst ekonomiky, ani nižší inflaci.
„Suverénně nejrychleji rostoucí ekonomikou z regionu střední a východní Evropy je od vstupu do Evropské unie Polsko, které má vlastní měnu, a nikoliv euro. Pokud jde o inflaci, tak v období leden 2020 až listopad 2024 v Česku vzrostly ceny v souhrnu o 38 procent, ale například v Estonsku, kde se platí eurem, o 42 procent,“ spočítal Novák. Jinak ale celkově v eurozóně byla inflace výrazně nižší.
Novák se domnívá, že pokud chtějí Češi mzdově dohánět Německo, tak je především nutné, aby rychleji rostla produktivita práce a platila zodpovědná hospodářská politika. „Euro v tomto ohledu nijak zásadně nepomůže. Spoléhat se na euro jako na nástroj, který povede Česku k prosperitě, je přinejmenším sporné,“ konstatoval analytik.
Z výše řečeného by se mohlo zdát, že zavedení eura ekonomikám spíše uškodilo. To by ale podle ekonoma Cyrrus Víta Hradila bylo zavádějící.
„Nemáme žádný přesvědčivý důkaz, že by přistoupení k eurozóně zemím našeho typu přineslo větší, ale ani menší prosperitu,“ řekl Novinkám.
„Německé platy nejsou kvůli euru vyšší, podobně jako slovenské platy nejsou kvůli euru nižší než ty české. Výrok pana prezidenta vnímám spíše jako vyjádření jeho osobního názoru, který je poněkud nešťastně formulován jako konstatování jakési ekonomické zákonitosti,“ dodal.
Za přijetí eura v Česku se dlouhodobě přimlouvá například Svaz průmyslu a dopravy ČR. Odpadly by tak transakční náklady při směně měn, které zatěžují exportéry. Podle svazu by jednotná měna podpořila i zahraniční investice.