Článek
Ekonomická recese zřejmě překoná i tu z devadesátých let, která trvala rovněž jako loni čtyři čtvrtletí.
„Loňský pokles české ekonomiky odráží kondici jejích největších obchodních partnerů, zejména Německa a dalších zemí eurozóny. Letos očekáváme stagnaci jak evropské, tak i české ekonomiky,“ uvedl Jiří Moser z PricewaterhouseCoopers. Dodal, že očekává oživení k závěru roku. Projevit by se mělo až v následujících letech.
Bilanci vylepšily jen bonusy manažerům
Průměrná mzda za loňský rok meziročně stoupla o 665 korun na 25 101 korun. Reálně však po odečtení inflace klesla o 0,6 procenta. V závěrečném čtvrtletí sice reálně stoupla, ale vylepšení bylo jen sezónní zejména s ohledem na mimořádné odměny nejlépe placených pracovníků k závěru roku.
„V posledním čtvrtletí došlo ke zcela mimořádnému mzdovému vývoji, jehož příčiny lze zejména spatřovat nikoli v náhlém zlepšení hospodářské situace podniků, ale ve změně daňové legislativy směrem k narovnání degresivního zdanění u nejvyšších příjmů, která platí od počátku roku 2013. Lze tedy předpokládat, že některé podniky využily na konci loňského roku příležitost a v předstihu vyplatily svým manažerům mimořádné odměny, které jindy bývají vypláceny až v prvních měsících následujícího roku,“ vysvětlil ČSÚ.
Ceny rostou
Pokles reálných mezd, s nímž se Češi potýkají, jde ruku v ruce s růstem cen. V únoru spotřebitelské ceny vzrostly oproti lednu o 0,1 procenta. Inflace ale meziročně zpomalila z lednových 1,9 na 1,7 procenta. Podle Jiřího Škopa z Komerční banky je ovšem hlavním protiinflačním faktorem vývoj kolem koruny.
V únoru rostly hlavně ceny paliv, zlevnily některé potraviny s výjimkou zeleniny a nealkoholické nápoje.