Článek
„Nic proti vizím a ambicím, ale nesmí to vyznít směšně. Nejenže to je ekonomický nesmysl, ale je to současně megapopulismus, který jsem tu nezažil za posledních 30 let, a současně jsem toho názoru, že to může být bráno jako šíření poplašné zprávy,“ prohlásil Havlíček v pořadu Partie na CNN Prima News.
Reagoval na Fialův výrok z minulého týdne, který řekl, že k tomu, aby se občané České republiky měli stejně dobře jako sousední Němci nebo Rakušané, potřebuje ještě další čtyři roky u vlády.
„Já potřebuji osm let a budeme mít platy jako v Německu a budeme mít univerzity ve špičce a špičkové firmy. A už nebudeme žádná montovna,“ řekl doslovně Fiala.
Fiala: Dejte mi ještě čtyři roky a budete mít platy jako v Německu
„Ekonomika by to neunesla“
„Když to řekne premiér, tak to má určitou váhu,“ tvrdí Havlíček. Pokud by zde ale do čtyř let byly v Česku německé mzdy, zdejší ekonomika by to podle něj neunesla. Stát by se kvůli platům státních zaměstnanců a vyšším výdajům na důchody dostal ještě do většího schodku.
„Když by to mělo nastat reálně, tak by to znamenalo kolaps státu stran rozpočtu, důchodů, šlo by to úplně do kytek. Podle mého pohledu by to položilo řadu firem. Výkonnost ekonomiky toho zdaleka nedosahuje, nemohu to tedy takhle šířit,“ dodal s tím, že pokud na mzdy firmy nevydělají, nemohou je zvyšovat.
Podle místopředsedy Sněmovny a ekonomického experta ODS Jana Skopečka také není možné, aby v Česku byly do čtyř let mzdy jako v Německu. „Já vím, že ten rozdíl je velký,“ řekl. Ale čeští zaměstnanci se jim podle něj při splnění určitých podmínek budou přibližovat. „Musí růst produktivita práce, je potřeba se vrátit k tomu, že bude posilovat kurz české koruny k euru, a je třeba vrátit se k ekonomickému růstu,“ prohlásil s tím, že poslední bod již nastal.
Stanjura: Uděláme všechno pro to, aby u nás německé mzdy byly
Skopeček se zároveň ohradil vůči Havlíčkovým slovům o „megapopulismu“, a naopak mu připomněl četné sliby vlády Andreje Babiše (ANO), které byl Havlíček součástí.
„Jaký populismus? Vzpomeňte si na svého předsedu a spanilé jízdy. Nevidím tu stadion pro Sáblíkovou, zrekonstruovanou novou scénu Národního divadla…, tohle všechno jste naslibovali. Když vám to ekonomové sečetli, tak to bylo osm bilionů korun. Nic z toho není,“ smečoval Skopeček.
Havlíček na to reagoval konstatováním, že zmíněný investiční plán byl plánem na 20 let dopředu. „Dali jsme dohromady potenciální stavby, které by se daly dělat. Kdybyste v tom aspoň pokračovali,“ opáčil, přičemž následně se oba politici začali dohadovat o to, která vláda dává víc na různé rozpočtové kapitoly.