Hlavní obsah

Muskově Tesle se nedaří. Odbyt klesl víc, než se čekalo

4:04
4:04

Poslechněte si tento článek

Odbyt americké automobilky Tesla v prvním čtvrtletí klesl o 13 procent na bezmála 337 tisíc vozů. Firma to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na něm podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu automobilky kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.

Foto: AP Photo/Lindsey Wasson, ČTK/AP

Protesty proti Tesle a Elonu Muskovi koncem března 2025 v Seattlu

Článek

V prvním čtvrtletí dodala Tesla zákazníkům 336 681 vozidel, což je pokles z 386 810 vozů před rokem.

Analytici s poklesem odbytu počítali, domnívali se ale, že bude slabší. V průměru očekávali, že klesne zhruba na 372 tisíc vozů, uvedla agentura Reuters, která se odvolává na odhady 15 analytiků ze společnosti Visible Alpha. Ti v uplynulých 30 dnech odhad odbytu snížili.

Pokles o 13 procent je podle magazínu Forbes nejhorší meziroční čtvrtletní výsledek společnosti Tesla minimálně od roku 2017.

Svou hraje i rostoucí konkurence a stárnoucí řada elektromobilů, pokles prodejů ale odráží i řadu vážných problémů ve společnosti, v neposlední řadě odpor spotřebitelů proti prominentní roli, kterou výkonný ředitel Tesly hraje v Trumpově administrativě.

„Toto čtvrtletí bylo příkladem škod, které Musk způsobuje Tesle. Čím více se stává politickým, tím více značka trpí, o tom není debaty,“ reagoval analytik společnosti Wedbush Dan Ives.

Akcie společnosti Tesla po oznámení klesly o 6 procent.

Nejslabší za tři roky

Výrazně hůř si Tesla v prvním čtvrtletí vedla i na evropském trhu. Například ve Francii pro ni bylo první čtvrtletí nejslabší od roku 2021, méně aut prodala také ve Švédsku, Dánsku nebo v Nizozemsku. Prodejny vozů Tesla v některých zemích čelí i náporu vandalů.

O 12 procent prodeje klesly i v Norsku, kde elektromobily tvoří více než 90 procent prodejů nových aut a kupující zde patří k nejsofistikovanějším na světě, pokud jde o pochopení baterií, nabíjení a dojezdu, uvedl americký deník The New York Times.

Loni v Norsku Tesla tvořila téměř čtvrtinu prodaných aut, mnohem více než kterákoli jiná automobilka. V prvních dvou měsících letošního roku ale Tesla klesla na třetí místo za Volkswagen a Toyotu. Prodala tak pouhých 9 procent nových vozů, což je méně než polovina jejího tržního podílu o rok dříve.

Pro Teslu je pokles nejvyspělejšího trhu s elektrickými vozidly na světě zlověstný a signalizuje, že problémy přijdou i jinde. „Norsko je vždy dobrým místem pro pohled do budoucnosti,“ řekl Will Roberts, který sleduje elektrická vozidla ve výzkumné firmě Rho Motion.

Tesla se potýká s rostoucí konkurencí, zejména čínských značek. Musk slíbil návrat k růstu, už když se snížil odbyt za uplynulý rok. Slabší poptávka po stárnoucí řadě elektromobilů z jeho automobilky a odpor proti Muskovu politickému angažmá by ale mohly splnění tohoto slibu zkomplikovat.

Tesla kdysi nastavila standard pro dojezd baterie, software a technologii podpory řidiče. Tradiční automobilky se ale zlepšily ve výrobě elektrických vozidel a začaly Teslu v technologiích dohánět.

Musk je blízkým spolupracovníkem prezidenta Trumpa a má na starosti zefektivnění státní správy. Už nařídil propustit tisíce federálních zaměstnanců a zasadil se rovněž o snížení humanitární pomoci ve světě. Právě tyto jeho postoje vyvolaly mezi některými zákazníky Tesly nespokojenost.

Výběr článků

Načítám