Článek
"Přestože domácí sklizeň bude dobrá, nacházíme se v sousedství států, které pociťují nedostatek vlastních surovin. Ceny nabízené zahraničními subjekty neustále rostou a české mlýny ve snaze udržet kvalitní pšenici a žito pro tuzemské využití musejí za tyto ceny nakupovat," uvedl Filip. Svaz předpokládá, že po žních se ceny obilí ustálí na ceně o 25 až 30 procent vyšší než před začátkem sklizně.
Například cena bílé pekařské mouky speciál tak může podle mlynářů vzrůst k úrovni kolem 7600 korun za tunu proti nynějším zhruba 6400 korunám. Při této úrovni by pak mouka v obchodech v přepočtu přišla až na deset korun za kilogram. Podle Filipa je však toto zboží často předmětem cenových akcí, navíc mlynáři mnohdy balenou mouku obchodům dodávají levněji, protože je v tomto sortimentu zpravidla přebytek nabídky. "Spotřeba balené mouky klesá, pro mlynáře tento sortiment představuje jen asi osm procent výroby," uvedl Filip.
Na rostoucí ceny mouka budou reagovat i pekaři, kteří vesměs chtějí rovněž zdražit, aby zohlednili vyšší náklady. Někteří pekaři chystají zvýšení cen o pět až deset procent, jiní hovoří o potřebě zdražení až o čtvrtinu. Většinou ale podotýkají, že bude záležet na jednání s odběrateli, hlavně obchodními řetězci. Část producentů čeká, jak se zachovají lídři trhu.