Článek
Moody's uvedla, že „fiskální síla Ameriky je na cestě k pokračujícímu mnohaletému poklesu“, přičemž se již „dále zhoršila“ právě od listopadu 2023, kdy Moody's změnila výhled amerického ratingu na negativní.
Agentura na jedné straně vyzdvihla mimořádnou ekonomickou sílu a odolnost USA, roli dolaru a státních dluhopisů jakožto páteře globálního finančního systému, zároveň ale varovala, že politika Trumpovy administrativy zahrnující rozsáhlá cla a plány na snížení daní by mohla způsobit více škody než užitku na příjmové straně rozpočtu.
„Potenciální negativní úvěrový dopad trvale vysokých cel, nekrytých daňových škrtů a významných koncových rizik pro ekonomiku snížil vyhlídky, že tyto impozantní (ekonomické) síly budou i nadále kompenzovat rozšiřující se fiskální deficity a klesající dostupnost dluhu. Ve skutečnosti bude fiskální oslabení pravděpodobně přetrvávat i ve velmi příznivých ekonomických a finančních scénářích,“ uvedla Moody's.
Před obchodní válkou varuje Trumpa už i americká obchodní komora

Nervózní z Trumpovy celní politiky jsou i americké korporáty, které z prvotní euforie po Trumpově zvolení prezidentem a jeho prohlášení o příchodu zlatého věku Ameriky začínají střízlivět. Generální ředitele a lobbisty trápí nahodilý přístup Trumpa, žádají umírněnější a cílenější politiku. V této věci Trumpův tým zasypali řadou telefonátů, informoval server Wall Street Journal s odvoláním na zdroje z Trumpovy administrativy.
Některé z těchto zdrojů uvedly, že Bílý dům podnikům ohledně jejich obav sice naslouchal, není ovšem jasné, zda jejich argumenty prezidenta přesvědčily.
Někteří analytici už dříve varovali, že rychle rostoucí dluh a stávající deficit USA by mohly v konečném důsledku narušit poptávku po státních dluhopisech, které tvoří základ globálního finančního systému, uvedl server Financial Times.
Společnost Pimco, jeden z největších světových správců dluhopisů, koncem loňského roku uvedla, že kvůli otázkám ohledně udržitelnosti dluhu váhala s nákupem dlouhodobých státních dluhopisů. Schodek federálního rozpočtu dosáhl za fiskální rok končící 30. září 1,8 bilionu dolarů (41,5 bilionu Kč), což je o osm procent více než v předchozím roce.
Na vysoký dluh a prudký růst nákladů na jeho obsluhu upozorňovala i Moody's při již zmíněné změně ratingového výhledu na negativní v listopadu 2023. Americký úvěrový rating přitom hraje klíčovou roli v zadlužování země – vyšší ratingy a pozitivní výhledy obvykle znamenají nižší náklady na dluh.
Trump začíná štvát už i své vlastní voliče
