Článek
Snížení výhledu se vedle České republiky týká i bankovních sektorů Německa, Itálie, Maďarska, Polska a Slovenska. Skupina zahrnuje ty země, které jsou podle Moody's nejvíce ohroženy růstem cen energií a případným zavedením přídělového systému. Výhled britských a rakouských bank zůstal stabilní.
„Očekáváme, že provozní podmínky se budou dál zhoršovat,“ řekla Louise Welinová z Moody's. Ratingová agentura očekává zhoršení kvality bankovních úvěrů, zhoršení schopnosti vytvářet zisk a také horší přístup k financování.
„Rostoucí ceny ovlivní úvěruschopnost řady podniků a domácností, což vyvolá nárůst problematických úvěrů,“ dodala Welinová.
V Německu vládní opatření na podporu ekonomiky plně nevyváží problémy, kterým čelí podniky a spotřebitelé, uvedla Moody's. „Německá ekonomika vstoupí do recese,“ dodala ratingová agentura.
V případě Itálie agentura zmínila riziko stagflace, tedy růstu cen při současné stagnaci či jen slabém růstu výroby. Očekává, že tamní ekonomika v příštím roce neporoste, zatímco letos hrubý domácí produkt (HDP) vzroste o 2,7 procenta.
Ratingový výhled Česka zhoršila další agentura. Kvůli plynu z Ruska
„Rostoucí ceny sníží úvěruschopnost malých podniků a domácností a vytvoří nové problematické úvěry,“ uvedla ratingová agentura k Itálii.
Co se týče Polska, Moody's má za to, že banky v příštím roce čeká až stagnace hospodářského růstu spolu s velkým nárůstem úrokových sazeb a inflace. To pak omezí růstové příležitosti.
Akcie evropských bank se před únorovou invazí ruských vojsk na Ukrajinu pohybovaly na letošních maximech. Od té doby souhrnně klesly téměř o 25 procent.