Článek
O liberalizaci pošt rozhodla komise již v roce 1997. Členské státy se v roce 2002 dohodly, že postupně odstraní obvyklé monopoly na poštovní služby, aby byl celý sektor liberalizovaný k počátku roku 2009. EK měla podle dohody do konce letošního roku toto datum potvrdit.
Británie a Švédsko své pošty již liberalizovaly a Nizozemsko, Finsko a Německo se k tomu chystají. Některé země mají k záměru výhrady, které se týkají především způsobu financování státních pošt. Patří k nim Belgie, Francie, Kypr, Řecko, Itálie, Maďarsko, Lucembursko, Malta, Polsko a Španělsko. Pokud by se tyto státy spojily, mohly by povinnou liberalizaci zablokovat. Návrh musí schválit i Evropský parlament.
Podle EK budou moci členské státy mít několik možností financování včetně státních dotací. Mohou také rozdělit povinnost univerzální poštovní služby mezi víc provozovatelů. Univerzálnost poštovní služby definuje EK jako právo každého obyvatele unie na doručení a odeslání zásilky aspoň pětkrát týdně.
České poště konkurují v doručování balíků a expresních zásilek zejména kurýrní služby. Společnost TNT Post nedávno vstoupila i na trh doručování obchodních psaní a obyčejných zásilek nad 50 gramů. [celá zpráva]
Česká pošta by podle ministra vnitra a informatiky Ivana Langera mohla být transformována na akciovou společnost k 1. lednu 2008. Vláda by poté měla rozhodnout, zda stát bude nadále stoprocentním vlastníkem České pošty, anebo bude tento podnik privatizován. [celá zpráva]