Článek
"V USA jsem byl spolu s předsedou představenstva Českého Telecomu Ondřejem Felixem jako zástupce majoritního akcionáře. Šlo o zcela neformální jednání s americkou stranou," uvedl Mlynář na dnešním setkání s novináři. Na dotaz, zda Telecom skutečně dokoupí akcie Eurotelu, ministr odpověděl: "Bábovka už začíná zlatovět, ale není ještě v takovém stavu, aby mohla být vytažena z trouby."
Eurotel je s 3,95 milióny klientů nejúspěšnějším mobilním operátorem v ČR. Na konsolidovaných výnosech Telecomu se loni podílel více než čtvrtinou. Právě koupě akcií Američanů by mohla výrazně zvednout cenu Českého Telecomu před novým pokusem o jeho privatizaci.
O privatizaci Telecomu se jedná i s Tel Source
O nákupu akcií Eurotelu už diskutovalo i představenstvo Telecomu, avšak k jednoznačnému závěru nedospělo. Znovu by se tím mělo zabývat v polovině května.
Podle dobře informovaných zdrojů jsou Američané ochotni svůj podíl v Eurotelu prodat za 1,3 miliardy dolarů. Je to o 200 tisíc dolarů více, než jim v roce 2001 nabízel za 49 % Eurotelu tehdejší generální ředitel Telecomu Přemysl Klíma. Atlantic West to tehdy odmítlo akceptovat. Následovala neúspěšná privatizace Telecomu, kvůli jejímuž krachu byl Klíma loni v listopadu odvolán z funkce. Vláda zatím naposled o privatizaci Telecomu jednala letos 17. února.
Meziresortní pracovní skupině, v níž jsou zástupci ministerstev informatiky, dopravy, financí a vnitra, uložila vypracovat do konce srpna návrh způsobu privatizace a její harmonogram.
Na dotaz Práva, zda bude součástí tohoto materiálu i koupě zbytku Eurotelu, Mlynář dnes odpověděl: "O tom ještě nemohu hovořit. Snažíme se však, abychom koncepci privatizace Telecomu předložili vládě dříve, než nám uložila. Diskutujeme i s konsorciem Tel Source, které ovládá 33,5 procenta Telecomu. Jednání jsou velmi dynamická a došlo při nich k velkému pokroku."