Hlavní obsah

Sotva se technologickým gigantům ulevilo, Trump jejich nadšení zase zchladil

3:10
3:10

Poslechněte si tento článek

V pátek oznámené vyjmutí technologických produktů z cel včetně Číny přineslo na první pohled americkým společnostem jako Apple nebo Nvidia úlevu, což se projevuje i v jejich akciích. Vyhráno ale zdaleka nemají. Další zprávy, které Trumpova administrativa během víkendu vyslala do světa, totiž pro ně vytváří novou vrstvu nejistoty.

Foto: Clodagh Kilcoyne, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Apple +5,5 procenta, Nvidia +2,4 procenta, technologický index Nasdaq +1,7 procenta. Futures (předobchodní data) na americké akcie před pondělním otevřením trhu (15:30 SEČ) vypadají slibně. Apple (+4 %) i Nvidia (+3,1 %) navíc posilovaly už v pátek.

Investoři totiž vnímali pozitivně zprávu, že telefony, notebooky a další elektronická zařízení včetně čipů jsou vyjmuta z rozsáhlých amerických cel, a to i v případě Číny. To nahrává zejména Applu, který je v rámci svého dodavatelského řetězce vysoce závislý na Číně.

Pondělní růst ale mohl být ještě vyšší, pokud by během víkendu nepřišly z Bílého domu opět nové informace. Trumpova administrativa zchladila nadšení investorů zprávou, že se nejedná o výjimku, ale jen o přesun do jiného celního režimu, na jehož podobě se teprve pracuje. Přibližně do měsíce by tak měl Trump podle ministra obchodu Howarda Lutnicka oznámit nové tarify vztahující se přímo na elektroniku a polovodičový sektor.

„Týkat se mají mimo jiné i chytrých telefonů a počítačů, tedy přesně těch produktů, které byly v pátek z původních cel vyňaty,“ řekl Novinkám analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek.

„Trump přitom dál tlačí na ‚onshoring‘ - navrácení výroby čipů a elektroniky zpět do USA a v posledních týdnech opakovaně vyzývá k masivním investicím v rámci národní bezpečnosti. Technologický sektor tak stále čelí tlaku na přesun výroby, který by výrazně zhoršil nákladovou efektivitu. Administrativa zároveň avizovala plánované vyšetřování celého polovodičového a elektronického dodavatelského řetězce z bezpečnostního hlediska, což může vést k ještě cílenějším zásahům v budoucnu,“ dodal Lajsek.

Podle něj se tak dále potvrzuje trend posledních týdnů, potažmo měsíců, a sice že pod Trumpem se americká obchodní politika stává stále méně předvídatelnou a stále více strategickou. „Páteční výjimka nebyla signálem ústupu, ale jen krátkou pauzou před dalším kolem tarifů – tentokrát pod hlavičkou ‚národní bezpečnosti,‘“ míní.

Elektronika a čipy nejsou jedinými sektory, pro které Washington připravuje speciální celní sazby. Lutnick o víkendu připomněl, že Trumpův tým nadále plánuje uvalit také cla na léky, jejichž podobu by měl oznámit v nadcházejícím měsíci až dvou.

Výběr článků

Načítám