Článek
„Jsem hluboce znepokojená tímto poklesem a možností eskalace v celní válku s cyklem odvetných opatření, která způsobí další pokles obchodu,“ uvedla šéfka WTO v prohlášení. Varovala, že cla mají potenciál způsobit významný odklon obchodu, což znamená, že se změní dodavatelské řetězce a obchodní toky.
WTO nyní dohlíží na 74 procent světového obchodu, což je pokles z přibližně 80 procent na počátku roku. I na tom se cla podepsala. Pozorovatelé tvrdí, že odhodlání USA zvyšovat cla by mohlo oslabit WTO a její snahu podporovat volný obchod.
Okonjová-Iwealaová podle agentury Reuters v dopise členským státům sdělila, že WTO obdržela mnoho dotazů ohledně cel. Země také žádají o poskytnutí ekonomické analýzy dopadu těchto cel. Slíbila, že organizace na dotazy odpoví.
Agentura Reuters s odvoláním na zdroje z obchodních kruhů koncem minulého měsíce uvedla, že Spojené státy pozastavily finanční příspěvky na provoz WTO. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se snaží snižovat vládní výdaje a stahuje se z globálních institucí, které podle ní nejsou v souladu s Trumpovou politikou America First (Amerika na prvním místě). USA se na rozpočtu WTO podílejí zhruba 11 procenty.
WTO byla již během Trumpova prvního funkčního období ochromena tím, že USA začaly blokovat jmenování nových soudců do jejího odvolacího orgánu. Washington si stěžoval, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor USA. Trump v minulosti opakovaně hrozil vystoupením Spojených států z WTO.
Trumpovi spolupracovníci v minulosti také kritizovali současnou generální ředitelku WTO. V roce 2020 také Trumpova administrativa proti ní podporovala kandidaturu jihokorejské ministryně obchodu Ju Mjong-hi. WTO proto loni v listopadu urychlila jmenování Okonjové-Iwealaové na další čtyřleté období, aby se vyhnula riziku, že by se Trump mohl pokusit její zvolení zablokovat. První čtyřleté funkční období jí končí letos v srpnu.
WTO je mezivládní organizací, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem pro urovnávání obchodních sporů mezi státy a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. Má 166 členů, mezi které patří také Česká republika.