Článek
Podle Mlsny šlo o zcela nepředvídatelnou a mimořádnou situaci, která zásadním způsobem ovlivnila nejen podnikání, ale i běžný život v daném období. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
Společnost XLCEE-Holding podala k ÚOHS v roce 2019 žádost o povolení nákupu společností Kika nábytek a Lambda Properties Czechia. Šlo o součást širší transakce, která se týkala i aktivit společnosti Kika na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku. XLCEE-Holding v té době provozovala v Česku obchodní řetězce XXXLutz a Möbelix.
ÚOHS při posuzování fúze zjistil, že v Plzeňském kraji by mohlo spojení firem vážně narušit hospodářskou soutěž. Rakouský holding nabídl, že jednu maloobchodní prodejnu v Plzeňském kraji prodá. Antimonopolní úřad tento závazek přijal a stanovil jej jako podmínku povolení fúze obou řetězců. Jenže firma ji neprodala, proto jí loni v dubnu úřad uložil pokutu 20 milionů korun. Společnost tuto provozovnu neprodala do dneška.
Už tehdy úřad zohlednil, že situace nastala v době pandemie covidu, avšak Mlsna tehdejší snížení nepovažoval za dostatečné.
„Úřad uvažoval správně, když při ukládání pokuty dospěl k závěru, že se jedná o polehčující okolnost, kterou je třeba zohlednit. S ohledem na naprostou mimořádnost pandemie však nebylo snížení pokuty o 20 procent v tomto konkrétním případě dostatečné. Bezprecedentní situaci nebylo možné předvídat, jako je tomu například u běžných výkyvů hospodářského cyklu,“ uvedl Švanda. Nynější pokuta tak není podle Mlsny nepřiměřená.