Článek
„Naše představy o budoucnosti služeb zaměstnanosti se rozcházejí. Já bych chtěla posunout jejich výkon především do terénu. Podle personálního auditu pracuje na generálním ředitelství 340 lidí, ačkoli tento úřad začínal na 77 pracovnících. Nemohu souhlasit s tím, že generální ředitelství je tak početně silné, a lidé v terénu chybí. V tom se naše představy rozcházejí,“ zdůvodnila své rozhodnutí odvolat Bílkovou z postu ředitelky úřadu práce Právu Marksová.
Koaliční i opoziční politiky náhlé odvolání Bílkové překvapilo. Také sněmovní sociální výbor byl podle svého šéfa Jaroslava Zavadila (za ČSSD) s její prací spokojen.
Překvapení a nesouhlas vyjádřili v dopise také zaměstnanci generálního ředitelství úřadu práce.
Ministryně chce zveřejnit podrobnosti odpoledne. Úřad práce má nyní kolem deseti tisíc zaměstnanců. Bílková ho vedla od loňského května.
Bílková musela řešit hlavně nedostatek personálu a potíže s informačními systémy, které řádně nefungovaly. Úřad práce se podařilo posílit o stovky úředníků a sociálních pracovníků. Naposledy vláda před pár měsíci schválila přijetí 600 lidí, dalších 600 bylo v plánu pro příští rok.
Strukturu úřadů práce změnila reforma exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). V dubnu 2011 vznikl "superúřad práce" s krajskými pobočkami a kontaktními místy po celé republice.
Potíže s IT systémy
V lednu 2012 se úředníci přestali věnovat jen problematice zaměstnanosti, ale převzali i část agendy od radnic a začali vyplácet dávky. Získali také nový počítačový systém, který působil potíže. Letos na přelomu roku se navíc museli kvůli pochybením při výběru dodavatele vrátit ke staronovým programům. Na ně je však smlouva jen do konce prosince.
Ministerstvo vyhlásilo dílčí tendry na dodavatele systémů, kteří mají zajistit fungování do doby, než vznikne úplně nový systém.
Podle Zavadila náhlé odvolání šéfky úřadu práce bylo pro sněmovní sociální výbor překvapením. "Výbor byl s prací paní generální ředitelky velmi spokojen... Tam (v úřadech) došlo po situaci po odchodu ministra Drábka a jeho náměstka (Vladimíra) Šišky k poměrně radikální nápravě situace a atmosféry," uvedl Zavadil. S ministryní prý krátce telefonoval. Potvrdil, že důvodem odvolání je "jakýsi audit".
Mohla nám to říci předem, tvrdí poslanci
Postup ministryně práce zaskočil i vládní lidovce. "Za KDU-ČSL po konzultaci s předsedou strany bychom uvítali, kdyby se tyto zásadní kroky projednaly či byly aspoň zmíněny na koaliční schůzce," uvedl předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola. Dodal, že na pondělním jednání nepadla o odvolání šéfky úřadu práce zmínka. Jeho strana prý ale respektuje právo ministryně na personální změny.
Podle šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka není možné odebrat šéfům resortů jejich pravomoci a projednávat veškeré personální kroky na koaliční radě, není ale prý důvod zásadní změny neavizovat. Sklenák předpokládá, že Marksová měla ke svému postupu důvod a že ho sdělí.
Údiv netajili ani opoziční občanští demokraté. "Nezaznamenal jsem žádný spor mezi generální ředitelkou a paní ministryní. Tak pro mě je to překvapivá zpráva. Je to snaha vládní koalice dosadit si své lidi," uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Dodal, že úřad práce posilují noví pracovníci, nevidí tedy souvislost a nezná důvod pro odvolání. Změny v úřadu práce a jeho návrat k agendě zaměstnanosti chválili na tripartitě i odboráři a zástupci zaměstnavatelů.
Bílková působila v minulosti na ministerstvu práce. Věnovala se auditu. V roce 2007 ji tehdejší ministr a pozdější předseda vlády Petr Nečas (ODS) jmenoval vrchní ředitelkou Správy služeb zaměstnanosti. Funkci opustila v roce 2009. Pak řídila na ministerstvu financí odbor financování kapitol státního rozpočtu, pod který spadá mimo jiné oddělení zaměstnanosti a sociálních věcí.