Článek
Jak dopadlo vaše jednání s nespokojenými zemědělci? S demonstranty jste mluvil, i když to vypadalo, že oni s vámi mluvit moc nechtějí.
S demonstranty jsem se sešel dokonce třikrát během dopoledne. Považuji to za úkol politika vést s lidmi diskuzi, byť ne v úplně komfortní atmosféře. Předali mi prostřednictvím svých zástupců dopis, kterým se budu zabývat. Není sice podepsaný, ale obdržel jsem ho od člověka, kterého znám. Je adresovaný všem členům vlády, panu premiérovi a kolegům ministrům ho také doručím. Důležité pro mě byly rozhovory s těmi farmáři a zemědělci, co se chtěli racionálně bavit o svých problémech a starostech.
Znáte jejich požadavky? Znám a v ničem mě nepřekvapily. Jsou to věci, o kterých vím dlouhodobě a vedu o nich debatu s jejich zástupci, jako je Agrární komora ČR, Zemědělský svaz či Asociace soukromého zemědělství, které se od těchto demonstrací s ohledem na organizátory distancovaly.
Co se týče opatření v Green Dealu, kterému říkám dohoda o budoucnosti Evropy, ta je potřeba dostat do reálných rámců zdravého selského rozumu
Vy i premiér Petr Fiala jste organizátory odsoudili. Na druhou stranu problémy, kterým zemědělci čelí, jsou reálné a většina z nich přijela do Prahy právě kvůli těmto problémům, ne kvůli organizátorům.
Souhlasím a nikdy jsem to nezpochybnil. Jasně a striktně jsem odděloval část organizátorů, kteří opravdu nemají se zemědělstvím mnoho společného a sledují své vlastní politické ambice, od samotných účastníků z řad farmářů a zemědělců. Nikdy jsem je žádnými nálepkami neoznačoval. Každý týden jezdím do terénu do zemědělských podniků a velmi trpělivě vedeme dialog, abychom ty problémy dokázali změnit. Zpětná vazba je pro mě důležitá.
Česko: Země, kde vám ukradnou i demonstraci
Co konkrétně tedy pro zemědělce děláte?
Některé věci se už změnily. Upravili jsme počet pachtovného na státní půdě, velmi rychle jsme zareagovali na změny, které přišly z Evropské komise. Jsem rád, že jsme EK dotlačili ke stažení nařízení o pesticidech, které bylo pro české zemědělce velmi nevýhodné. Velkým tématem je u farmářů ponechávání půdy ladem, takzvané úhory. Vypracovali jsme pozici ČR tak, aby pro české zemědělce platila výjimka, to znamená, že úhory bude možné osít plodinami, které vážou dusík. To je třeba vojtěška a další.
Zemědělci si velmi stěžují na neúnosnou byrokracii…
Aktivně to řeším na radě ministrů zemědělství. Příští mimořádnou radu máme příští pondělí, budu chtít slyšet, co udělal eurokomisař Janusz Wojciechowski s naším apelem, že musí v řádu týdnů upravit metodiku počtu kontrol, připravujeme i národní antibyrokratický balíček. Není možné aby se u nás zdvojovaly kontroly. Budeme se snažit věci v maximální možné míře zjednodušovat.
Protestují proti green dealu, zelenému údělu. Vadí jim například snaha o snižování počtu skotu, které povede k většímu importu jihoamerického hovězího na úkor českého.
Nic takového není v tuto chvíli na stole a já budu velmi hlasitě podobným nesmyslům bránit. Asi nejsme v situaci, kdy by počty doma chovaného skotu měly růst, v hovězím mase jsme plně soběstační, ale v žádném případě nechci, aby se snižovaly. Tyto nápady jsou mimo jakékoliv moje uvažování. Co se týče dalších opatření v green dealu, kterému říkám dohoda o budoucnosti Evropy, ta je potřeba dostat do reálných rámců zdravého selského rozumu.
Zneužili farmáře, nikdy nebyli na poli, zkritizoval Výborný organizátory blokády Prahy
Promiňte, ale to je floskule. Co tím myslíte?
Víme, že potřebujeme chránit půdu před erozí, takže se nebudeme novým inovativním technologiím bránit, abychom ochránili půdu i pro budoucí generace. Chceme aplikovat některá nová evropská opatření, ale tak, abychom to byli schopni skutečně realizovat a aby nebyly v neprospěch českých farmářů a zemědělců. Určitě chceme do krajiny vracet to, co tam patří, tedy remízky, stromy a podobně, ale nesmí to být v protikladu s tím, že zemědělství má také jasnou hospodářskou a produkční funkci. Musí zůstat konkurenceschopné vůči zbytku světa i vůči Jižní Americe a podobně.
Zmínil jste, že vláda by mohla přestat danit zemědělské dotace. Jsme spolu se Slovenskem jediná země Evropy, která je daní. Kdy tuto daň zrušíte?
Je to jedno z opatření, které je v tuto chvíli na stole v politické debatě v rámci koalice. Mohlo by být součástí úpravy společné zemědělské politiky. Vedle toho chceme zacílit na investiční podporu středních zemědělských podniků. Výzvu se budeme snažit namodelovat tak, aby směřovala na středně velké podniky, velké ji nepotřebují a malým jsme pomohli prostřednictvím redistributivní platby, tedy peněz, které zemědělské podniky získávají na podíl své půdy.
Váš náměstek Miroslav Skřivánek uvedl, že by se měl limit pro poskytování redistributivní platby zvýšit ze současných 150 hektarů na 450 hektarů. Aktuální nastavení podle něj negativně dopadá na střední a větší podniky. Znamená to tedy, že i z pohledu ministerstva byly dotace pro zemědělce nastaveny od loňska špatně?
Máme data k dispozici od Ústavu zemědělských statistik a informací (ÚZSI) a je z nich vidět, že jsme nastavili podporu malým zemědělským farmám správně. Vidíme ale výrazné propady u středně velkých podniků. Ukazuje se další opatření, jako je podpora investic, nejsou nastavena správně. Ten problém tady je, celá koalice ho vnímá a chce ho řešit. Hledáme cesty, jak středně velkým podnikům pomoci.