Článek
Výborný o mobilní aplikaci pro srovnávání cen potravin mluvil koncem roku 2023. Inspiroval se tehdy příklady Řecka nebo Rakouska.
Od novinky si sliboval omezení růstu cen. Stát totiž nemůže regulovat ceny potravin, které tehdy prudce zdražovaly, ovšem díky aplikaci a srovnání cen by zákazníci mohli tlačit na obchodní řetězce, aby ceny tolik nenavyšovaly.
„Ministerstvo zemědělství v současné době vývoj takové aplikace neplánuje. Její vytvoření nebylo realizováno také z důvodu, že obchodní řetězce, které by do ní měly dodávat data, tento záměr nepodpořily,“ uvedla Karla Mráčková z tiskového odboru ministerstva.
Takové vysvětlení ale obhájcům spotřebitelů nestačí. „Ministerstvo zemědělství se vzdává příliš snadno. Právo na přístup k informacím o cenách potravin, zejména těch základních, by mělo být chápáno jako základní nástroj pro ochranu spotřebitelů,“ řekl Novinkám advokát Ondřej Zelenka, předseda Sdružení obrany spotřebitelů.
„Neochota obchodních řetězců poskytovat tato data je z jejich hlediska pochopitelná, protože otevřená cenová politika zvyšuje konkurenci a vytváří tlak na snižování marží. Přesto by stát měl hledat cesty, jak podobnou službu pro spotřebitele zprostředkovat,“ dodal Zelenka.
Více možností
Pokud řetězce odmítají dodávat data, není to podle něj nutně důvod se projektu vzdávat.
„Jednou z možností je využití crowdsourcingu, tedy zapojení samotných spotřebitelů do tvorby databáze cen. Mobilní aplikace umožňující spotřebitelům zadávat aktuální ceny jednotlivých potravin by mohla být nejen efektivním nástrojem pro sběr dat, ale zároveň by mohla posílit pocit uživatelů, že mají nad svým nakupováním větší kontrolu,“ soudí Zelenka.
Dalšími možnostmi vývoje aplikace by bylo využití veřejně dostupných informací nebo spolupráce s nezávislými organizacemi. Některé z řetězců by mohly začít poskytovat informace dobrovolně, aby si tak naklonily zákazníky na svou stranu.
Na dotaz Novinek, zda by tyto postup k vývoji aplikace nešly využít, ale ministerstvo pouze zopakovalo svou mantru.
„Aplikace by měla smysl, jen pokud by obsahovala relevantní data. Zástupci řetězců, s výjimkou českého řetězce JIP, ale údaje do aplikace dobrovolně poskytovat odmítli,“ upřesnila mluvčí Mráčková.
To ovšem řetězce odmítají, údaje o cenách prý poskytují. „Není to pravda, informace o cenách sdělujeme Českému statistickému úřadu na pravidelné bázi, jsme v tom transparentní,“ řekla Novinkám mluvčí prodejen Billa Dana Bratánková.
Podle předběžného odhadu březnové inflace podle statistiků v březnu růst cen potravin, alkoholu a tabáku zrychlil meziročně z 4,7 procenta na 5,9 procenta. Ceny nezpracovaných potravin dokonce vzrostly o více než devět procent.